Okres beztroskich zabaw i uczt szybko [..] przeminął. Bogowie walczyli o panowanie nas światem. Jak może pamiętacie, tytan Kronos, który przejął władzę […], połykał nawet własne dzieci, żeby nie pozbawiły go tronu. Takie zachowanie wykluczyło Kronosa raz na zawsze z konkursów na supertatę. Nie było to też zdrowe. Od trzymania potomków w żołądku tytan wciąż miał czkawkę, a i tak został w końcu pokonany przez Zeusa – swojego najmłodszego syna” Nastał nowy władca, który musiał opanować Olimp i ujarzmić zakusy innych bogów do przejęcia władzy.
Jest to fragment ze wstępu świetnej książki wydanej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia – „Moja Pierwsza Mitologia.” Zastanawiałem się, jak Wam przedstawić inną pozycję tego wydawnictwa i stwierdziłem, że najlepiej jeśli ono przemówi same za siebie. 😊
Nasza Księgarnia proponuje nam wspinaczkę na Olimp – grecką górę bogów. Gracze chcą dostarczyć na jej szczyt posąg Zeusa. Podczas wspinaczki posąg będzie przechodzić z rąk do rąk. Ważne, aby w momencie dotarcia na szczyt posąg był w twoich rękach. Uważaj na rywali – zrobią wszystko, aby ci go odebrać! To jest właśnie ZEUS!
W Nerdads.pl lubimy takie instrukcje, siadamy i gramy.
- Cel gry. Warunki zwycięstwa.
-Gra podzielona jest na rundy (ilość zależna od liczby graczy). Wygrywasz, jeśli na jej zakończenie jesteś w posiadaniu figurki ZEUSA.
– Runda kończy się kiedy Olimp osiągnie przynajmniej 100 lub zabraknie kart na stosie dobierania. Za wygraną rundę gracz otrzymuje 1 punkt.
– Bądź pierwszym graczem, który dotrze na Olimp poprzez umiejętne zagrywanie kart wspinaczki (cyfry) oraz kart greckich bogów (akcje).
2. Tura aktywnego gracza.
– Rozpoczynasz z 4 kartami na ręce.
– Zagraj kartę z ręki na środek stołu (to jest Olimp):
+ jeśli jest to karta w spinaczki (cyfry), dodaj jej wartość do wartości Olimpu (suma poprzednio wyłożonych kart przez graczy) i podaj wynik na głos.
+ jeśli jest to karta greckich bogów (akcja), wykonaj opisane na niej działanie i podaj wartość Olimpu na głos.
– Kolejne karty gracze umieszczają jedna na drugiej, widoczna jest tylko ostatnia wyłożona.
– Po wyłożeniu karty dobierz kartę ze stosu dobierania, aby mieć znów 4 na ręce.
- Uwagi, dodatkowe zasady.
– Na początku gry figurka ZEUSA znajduje się na środku stołu. Podczas rozgrywki będzie przechodzić z rąk do rąk graczy.
– Istnieją 3 sposoby na przejęcie figurki ZEUSA:
+ zagraj kartę wspinaczki (cyfry), która spowoduje że wartość Olimpu będzie wynosić pełną dziesiątkę (10, 20, 30, 40, itd. aż do 100).
+ zagraj kartę greckich bogów (akcja), która zawiera informację o przejęciu figurki ZEUSA
+ zagraj kartę wspinaczki (cyfry) o takiej samej wartości, jak karta zagrana właśnie przez innego gracza (możesz to zrobić poza własną kolejką), UWAGA – po tym zagraniu nie dobiera karty ze stosu do końca rundy (więc ma na ręce mniej niż 4 karty)
A więc czekany, a raczej karty w dłoń i na Olimp!
Powiedzmy to sobie szczerze. Figurka Zeusa jest urocza. Karty greckich bogów przedstawiają postacie w równie malowniczy sposób. Feria barw i kolorów, bajkowo-komiksowa konwencja. Jakość i wykonanie kart nie budzi zastrzeżeń, choć podczas licznych partii podczas wakacyjnych eskapad mogą się zużyć. Rekomendujemy koszulkowanie! 😊
Wspomniałem o wyjazdach wakacyjnych. Dlaczego? Greccy bogowie zawsze kojarzą się z gorącym klimatem, więc idealnie wpisują się w letni czas, dodatkowo kompaktowy rozmiar gry sprzyja zabieraniu ZEUSA w każdą podróż.
Ale czy warto poświęcić chwilę na rozgrywkę? Zdecydowanie tak! Gra w przystępny sposób uczy dodawania większych wartości i w tym względzie próg wiekowy 8+ jest idealnie dopasowany. Nie znaczy to, że radzący sobie z dodawaniem 7 latek nie poradzi sobie. Kiedy były trudności posiłkowaliśmy się liczydłem lub kalkulatorem. 😊 Jest to typowy filler, którym nie wolno się zamęczać, aby nie wkradła się nuda. Karty akcji ciekawie modyfikują rozgrywkę i potrafi nastąpić zwrot akcji podczas partii, więc dorosłe towarzystwo pod parasolem, przy piwku także będzie zadowolone. 🙂
Nerdads.pl serdecznie poleca!
Przede wszystkim do gry z dziećmi (walor edukacyjny). Jednak dorośli też znajdą coś tutaj dla siebie (walor rozluźniający podczas urlopu) 😊
Czy jest odpowiednia dla dzieci? Idealnie! Uczymy się dodawać na większych liczbach, wprowadza delikatnie negatywną interakcję (w dobrym, planszówkowym znaczeniu tego słowa😊), która prowadzi do zwycięstwa. Dzięki temu rodzice nie zaznają nudy. Malownicze wydanie zaprasza do gry od pierwszego kontaktu z okładką.
Czy są treści kontrowersyjne? Nie! Wygląd gry można określić jednym słowem – urocza! Dodatkowo prosta mechanika i wspomniana delikatna negatywna interakcja zachęci do wieczornej, nienachalnej partyjki podczas urlopu. 😊
- Tytuł: ZEUS
- Autor: Jason Schneider
- Wydawca: Nasza Księgarnia
- Wiek: 8+ (trafiony w punkt)
- Liczba graczy: 2-5
- Czas: 20 minut (z młodszymi graczami ok. 30minut)
Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:
Tata Filipa, geek, komiksomaniak i planszowy świr. Zagram zawsze, przeczytam wszystko.