Karczmarz

Z cyklu Ojcowie Nerdowie – Marcin Rausch

Bohaterem drugiego odcinka z cyklu Ojcowie Nerdowie jest Marcin Rausch, który jest tatą 11-letniego Eryka. W RPGgowym świecie i na Facebook znany jest jako Karczmarz. Prowadzi on również swój kanał na YT, na którym znajdziecie masę sesji, trochę poradników i autorskich audiobooków.

Bawmy się, życie kabaretem jest! Oby nam się!

cyt. Marcin „Karczmarz” Raush

Jesteś ojcem/rodzicem, jesteś nerdem/geekiem (w Polsce traktowane zamiennie …). W jaki sposób wprowadzasz swoje dziecko w swój „nerdowski świat” ?

W moim przypadku jest trudniej, ponieważ mój syn ma autyzm, ale to nie zmienia faktu, że staram się go zainteresować przynajmniej częścią elementów, która mi sprawia radochę. Czy to są bajki, czy gry komputerowe. Najprościej przez elementy ubioru, więc koszulki z tarczą Kapitana Ameryki, nie są czymś niezwykłym, nie wspominając o skarpetkach!

Jakie macie wspólne zajęcia, wspólne hobby ?

Jeśli chodzi o hobby, to są one bardziej znormalizowane, ale każdy MG doceni spacery po lesie i oglądanie przyrody jako motyw pod sesje! Wspólną pasją z pewnością są podróże i choć każdy z nas odbiera to na innym poziomie, to wiem, że młody jara się wszystkimi wycieczkami i wyjazdami, dokładnie tak jak ja. No i ma godną pozazdroszczenia umiejętność znajdowania się w terenie, bo ja się gubię na prostej drodze.

Jakich rad udzieliłbyś młodym rodzicom, czy w ogóle rodzicom w każdym wieku ?

Doceńcie, to co macie, bo bardzo często zapominamy jakie to szczęście, wychodząc z błędnego założenia, że coś nam się należy. Bądźcie cierpliwi, traktujcie ich jak małych ludzi i przede wszystkim, miejcie dla nich czas. Według mnie najistotniejsza jest komunikacja.

Co jest wg. Ciebie najistotniejsze (oprócz miłości) w wychowaniu dziecka ?

Nie oświadczanie i monologi, nie stawianie zakazów i nakazów, wymyślanie kar i schematów, a rozmowa i tłumaczenie. To ona buduje poczucie bezpieczeństwa, otwartości, zrozumienia, zaufania i bliskości.

Gdybyś mógł tu i teraz spotkać się z samym sobą w wersji 12-letniej, to co byście mieli ze sobą wspólnego w kwestii zainteresowań/upodobań ? Innymi słowy – co jarało 12-letniego Jasia, a co jara go dzisiaj ?

Haha, bardzo fajne pytanie. Myślę, że całkiem sporo. Książki, muzyka, gry komputerowe, filmy i NBA. Pewnie 12-letni Marcin nie kumałby fenomenu seriali i dlaczego one są takie fajne – widząc przed oczami Niewolnicę Izaurę lub Dynastię, ale w pozostałych elementach byśmy szybko złapali wspólny temat.

Serdecznie dziękujemy Marcinowi za udział w naszym cyklu. Zaglądajcie do niego, ponieważ przekazuje wiele ciekawych treści i dla Mistrzów Gry i dla graczy. Marcin ma swoistą lekkość w prezentowaniu swojego materiału. Dziku, jako początkujący mistrz śledzi każdy odcinek Karczmarza. 🙂 Bądź jak Dziku – oglądaj Karczmarza!

Zapraszamy do Karczmy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *