Favi

Z cyklu Ojcowie Nerdowie – Favi

Witajcie w trzecim odcinku cyklu o Ojcach Nerdach ?! Dziś łamiemy zasady i chcemy Wam przedstawić sylwetkę wyjątkowej Mamy – Kamili Zalewskiej-Firus. W sieci i środowisku RPG znana jako Favi. Wieloletnia propagatorka gier fabularnych wśród dzieci, czego zwieńczeniem jest jej autorski „Jagodowy Las”, fantastyczny setting o krasnoludkach-strażnikach na mechanice Fajerbola, który jest sukcesywnie wspierany i rozwijany. Favi nie stoi w miejscu. Aktualnie na Wspieram.to trwa kampania jej nowej produkcji – „Adepci„. Jest to polska wersja systemu RPG „Adventures”. Kamila jednak dodała swoje pomysły i usprawnienia, podobnie jak w „Jagodowym Lesie”. Kamila to przede wszystkim dumna i kochająca mama, która ma dar wprowadzania dzieci w świat gier fabularnych.

Jagodowy Las – gra fabularna

Jesteś mamą/rodzicem, jesteś nerdem/geekiem (w Polsce traktowane zamiennie …). W jaki sposób wprowadzasz swoje dziecko w swój „nerdowski świat” ?

Wychodzę z założenia, że dzieci nas nie słuchają, tylko naśladują. Czytamy przy Jagodzie, gramy, pozwalamy się bawić tym, co jest bezpieczne. Otwieramy podręczniki do RPG i opowiadamy historie związane z obrazkami.

Jakie macie wspólne zajęcia, wspólne hobby ?

Na razie głównie oglądanie książek i opowiadanie bajek, ale czaję się na pierwsze gry planszowe, a później pierwsze sesje RPG w systemy dla dzieci. Te, co sama napisałam (Jagodowy Las dla Jagody 😀 ), albo inne: Mistrz Baśni, Hero Kids, czy Equestria z kucykami. Mała lubi kolorować, więc czasem wybieram wzory, które dla mnie też są interesujące: fantasy, superbohaterowie i tak dalej.

Jakich rad udzieliłabyś młodym rodzicom, czy w ogóle rodzicom w każdym wieku ?

Jak wspomniałam: dzieci nie słuchają nas, tylko naśladują. To pomaga nie przeginać z oczekiwaniami do dziecka i więcej wymagać od siebie.

Co jest wg. Ciebie najistotniejsze (oprócz miłości) w wychowaniu dziecka?

Stawianie granic i zostawienie w ich ramach swobody. Nie chcę, by moja córka była grzeczna, tylko rozumiejąca granice. Grzeczne dziecko jest podporządkowane, a ja chcę, by umiała walczyć o swoje, rozumiejąc, co i kiedy jest na miejscu.

Gdybyś mogła tu i teraz spotkać się z samą sobą w wersji 12-letniej, to co byście mieli ze sobą wspólnego w kwestii zainteresowań/upodobań? Innymi słowy co jarało 12-letnią Kamilę, a co jara ją dzisiaj?

Zamiłowanie do gotowania, zapędy na kurę domową, czytanie komiksów online. I zdecydowanie RPG, bo miałam właśnie 12 lat, gdy pierwszy raz zetknęłam się z tym typem rozrywki i wsiąkłam. Niestety dużo mniej czasu mam na czytanie książek, ale liczę, że to się zmieni.

Śledźcie działalność Favi na facebook i youtube! Jest bardzo aktywna i non stop dostarcza ciekawe treści.

Nerdads.pl z dumą wspiera i patronuje projektowi – „Adepci„. Zajrzyjcie na stronę kampanii i koniecznie wesprzyjcie, jeśli chcecie spędzić wspaniały czas w trakcie rozgrywania RPG ze swoimi pociechami. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *