Wodny Szlak

Wodny Szlak, czyli flisakiem być …

Wodny Szlak zwany jest również torem wodnym, czy szlakiem żeglownym. Jest to droga bezpieczna o odpowiedniej głębokości, wyznaczona na akwenie wodnym, na której może odbywać się bezpiecznie i swobodnie ruch żeglugowy.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tor_wodny

Nie grałem do tej pory w gry kafelkowe, jakoś nigdy do tej pory nie miałem okazji. Ponieważ na „horyzoncie wydarzeń” pojawiła się nowa taka gra, postanowiłem sprawdzić, czy tego typu rozgrywka przyjmie się w mojej rodzinie. Tym bardziej, że szukałem czegoś nowego, co moglibyśmy zabrać ze sobą kiedy z maluchami pojedziemy na zaplanowaną na lato wyprawę w góry. Okazja nadarzyła się świetna, bo z pomocą przyszło nam wydawnictwo FoxGames udostępniając nam swoją grę autorską „Wodny Szlak”. Flisaki na pudełku są, gra jest – wszystko się zgadza, więc sprawdźmy ją zaczynając od …

Co znajdziemy w pudełku ?

W pudełku znalazłem:

  • 60 kwadratowych kafli rzeki
  • 4 prostokątne kafle startowe
  • 4 karty pomocy
  • notes do zapisywania punktacji
  • instrukcja
Wodny Szlak
Wodny Szlak
Wodny Szlak
Kafle rzeki.

Mile mnie zaskoczył fakt, że na wkładce do pudełka oznaczone zostały komory do przechowywania kafli z krowami i owcami, dzięki czemu łatwiej zapanować nad porządkiem w pudełku i zaoszczędzi Wam to czas podczas przygotowywania się do rozgrywki. Jedynym minusem wypraski może być to, że jest wykonana z cienkiego kartonu, który łatwo uszkodzić podczas użytkowania.

Jak wygląda rozgrywka ?

Rozgrywka jest naprawdę łatwa i prosta. Waszym zadaniem będzie poprowadzenie swojego toru rzecznego tak, aby jak najwięcej surowców dotarło do swoich miejsc docelowych, będziecie musieli także odpowiednio rozmieścić porty i łąki.

Przygotowanie do rozgrywki.

Na początek powinniście przygotować odpowiednią liczbę kwadratowych kafli rzeki, która jest zależna od ilości graczy przystępujących do gry:

  • 4 graczy – używamy wszystkich 60 kafli.
  • 3 graczy – używamy 45 kafli (usuwamy wszystkie kafle z krowami).
  • 2 graczy – używamy 30 kafli (usuwamy wszystkie kafle z krowami i owcami).
  • 1 gracz – używamy 39 kafli (usuwamy wszystkie kafle z krowami i sześć losowo wybranych kafli).

Następnie przetasujcie kwadratowe kafle rzeki i rozdajcie każdemu graczowi po trzy z nich, a pozostałe umieśćcie w zakrytym stosie w łatwo dostępnym miejscu dla wszystkich graczy.

Dajcie również każdemu graczowi jeden prostokątny kafel startowy i jedną kartę pomocy, zawierającą zasady punktacji.

Rozgrywka.

Każdy z Was będzie budował swój tor rzeczny z pojedynczych kafli wybieranych co rundę. Spośród trzech otrzymanych kafli wybieracie tylko jeden i dokładacie go do swojego kafla startowego, przestrzegając zasad rozmieszczania kolejnych kafli z instrukcji. Pozostałe dwa kafle przekazujecie graczowi po swojej lewej stronie, a sami dostajecie dwa kafle od gracza po prawej stronie. Dobieracie do nich trzeci kafel z zakrytego stosu kafli rzeki, przygotowanego wcześniej. Ponownie wybieracie jeden kafel i dokładacie do swojej rzeki, a dwa pozostałe kafle przekazujecie graczowi po lewej stronie

Koniec gry.

Gra toczy się w ten sposób przez 13 rund do momentu, kiedy wyczerpie się stos przygotowanych wcześniej kafli rzeki, a Wy będziecie mieli na ręku po dwa kafle, których już nie wykładacie. Następnie podliczacie punkty zdobyte przez każdego z Was. Punkty w grze można otrzymać za cztery elementy: młyny, tartaki, porty i łąki. Wygrywa osoba z największą liczbą zdobytych punktów.

Karta pomocy – punktacja w grze.

Podsumowując.

Gra zdała wzorowo test w moje rodzinie. Wodny Szlak doskonale się wpisuje w rodzinne granie. Oferuje nam ona bardzo proste zasady i gwarantuje szybkie przystąpienie do rozgrywki. Dodatkowo mamy również wariant jednoosobowej rozgrywki, co mnie bardzo cieszy. Muszę również pochwalić oprawę graficzną, gra jest bardzo dobrze zilustrowana i przyjemna w odbiorze dla oka. Jak zakupicie, to szanujcie wypraskę, bo nie należy do najmocniejszych, ale może właśnie dzięki temu macie okazję kupić świetną rodzinną grę w bardzo atrakcyjnej cenie. Zapewne miłośnikom gier kafelkowych nie muszę polecać, pewnie już mają w swojej kolekcji. Ja na pewno zabiorę ją na naszą wyprawę, Wam też polecam.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Z powodzeniem możecie grać nawet z 6 latkiem. Gra świetnie uczy myślenia strategicznego z naciskiem na dobre planowanie.

Czy są treści kontrowersyjne? nie występują.

Tytuł: Wodny Szlak
Autor: Wojciech Grajkowski
Ilustracje: Natalia Kordowska, Bartłomiej Kordowski
Wydawca: FoxGames
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 20 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

FoxGames
FoxGames

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *