Ominoes

Ominoes – gra w kości ze starożytnego Egiptu.

Ominoes – kości do gry sprzed sprzed 6000 lat, które odkryto w piaskach egipskiej doliny Ominus w roku 1864 roku.

Przeglądając ostatnio internet w poszukiwaniu inspiracji, trafiłem na grę Ominoes – Kości Bogów autorstwa Andrew Harmana. Po czym zastanawiałem się, co mnie ominęło. Z pewnością w natłoku obowiązków przegapiłem ten tytuł. Nie zauważyłem zbiórki na kickstarterze ani faktu, że gra otrzymała nagrodę na targach UK Games Expo w kategorii za najlepszą grę abstrakcyjną roku 2017. No człowieku, jak mogłeś, ogarnij się! Dlatego od razu biorę się do roboty i razem z moimi małymi testerami ruszamy w bój 🙂

Co znajdziemy w pudełku ?

  • plansza dwustronna
  • 26 kości do gry
  • tor punktacji
  • 4 walce do gry
  • 4 naklejki
  • zasady do gry
Ominoes – Kości Bogów
Ominoes – Kości Bogów

Jak wygląda rozgrywka ?

Ominoes: Kości Bogów to abstrakcyjna gra, w której będziecie się starać tworzyć spójny obszar, układając stopniowo kości ze swoim wybranym symbolem. Droga do sukcesu prowadzi wyłącznie poprzez strategiczne myślenie, inteligentne wykorzystanie specjalnych symboli na kostkach i niezbędny łut szczęścia.

Przygotowanie do rozgrywki.

Na początek umieszczamy planszę do gry pomiędzy graczami. Mamy do wyboru dwie strony planszy: strona z czterema szarymi polami jest przeznaczona dla 3-4 graczy, a strona z jednym szarym polem dla 2 graczy. Pola szare na planszy mają swoje zastosowanie w przypadku zaawansowanym wariantu gry, nie można na nich umieszczać kości, są one wyłączone z gry.

Kości Omina kładziemy w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy – w ten sposób tworzymy pulę dostępnych kości. Pionki w kształcie walców z symbolami bóstw umieszczacie na pierwszym polu toru punktacji. Każdy z Was będzie zbierał kości (kolory) tego bóstwa, do którego na planszy ma najbliżej.

Rozpoczynający gracz bierze jedną kość i umieszcza ją ze swoim symbolem skierowanym w górę gdziekolwiek na planszy. Następnie kładzie swoją kość kolejny gracz, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ostatni gracz w kolejności umieszcza dwie kości, po nim kolejny gracz umieszcza swoją drugą kość w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż umieści swoją kość rozpoczynający gracz. Każdy gracz w ramach przygotowania na planszy umieści w sumie dwie kości ze swoim symbolem skierowanym w górę.

Przygotowanie do rozgrywki
Przygotowanie do rozgrywki

Rozgrywka.

Podczas swojej kolejki każdy z gracz wykona kośćmi Omina trzy kroki w następującej kolejności:

1.Rzut kostką.    2.Przesunięcie kości    3.Dodanie kości

Rzut kością Omina

Należy wziąć jedną kość z puli kości dostępnych i rzucić nią. Wyrzucona strona określa, którą kością będziecie się poruszać podczas swojego ruchu.

Przesunięcie kości Omina

W tym przypadku do wyboru macie jedną z następujących możliwości:

  • Jeżeli wypadł Wam jeden z czterech kolorów, przesuńcie na planszy którąkolwiek kość o danym kolorze. Wybraną kość przesuwacie dokładnie o 3 pola w dowolnym kierunku. Pamiętajcie jednak, że ruch nie może być skierowany po przekątnej, przez inną kość lub tam i z powrotem (podczas ruchu nie możecie przejść przez to pole dwa razy). Możecie jednak zmienić kierunek ruchu kości, jeżeli będziecie przestrzegać wszystkich wymienionych wcześniej zasad.

Niedozwolone ruchy kości Omina

  • Kiedy wypadła Wam kość z symbolem Hu-Ra inicjatora, przesuńcie dowolną kość na planszy o 3 pola zgodnie z zasadami podanymi wyżej.
  • Jeżeli wpadł Wam symbol czarnego węża Ominotepa, wybierzcie którąkolwiek kość kość na planszy, ponownie nią rzucie i następnie ustawcie w tym samym polu na którym wcześniej leżała.
  • Kiedy wypadł Wam symbol koloru, którego nie ma na planszy, przejdzie do trzeciego kroku czyli dodania kości na planszę.

Dodanie kości Omina

W tym kroku umieszczacie kość, którą rzucaliście w kroku 1, na dowolnym pustym polu planszy. Grę kontynuuje następny gracz.

Ostatnia kość Omina.

Może się zdarzyć, że właśnie wyrzuciliście ostatnią kość Omina dostępną w puli. Nie martwcie się gra się nie kończy. Ostatniej kości nie można bowiem umieścić  na planszy, jeśli jednocześnie nie uzyskuje się zwycięskich punktów. Rzucacie tą kością do momentu, dopóki któreś z Was nie otrzyma punktów i nie usunie z planszy punktowanej grupy kości. Następnie gra jest kontynuowana zgodnie ze zwykłymi zasadami.

Punktowanie grup kości Omina.

Gdy tylko uda Wam się podczas waszej kolejki stworzyć grupę 4 lub więcej kości Omina w waszym kolorze, możecie otrzymać za nią zwycięskie punkty.

  • Kości w grupie powinny dotykać się ścianami, dotknięcie rogami (po przekątnej) się nie liczą. Sąsiadujące ze sobą po przekątnej kości nie są wliczane do grupy.
  • Grupy mogą zawierać „jokery”: HU-Ra i Ominotep mogą reprezentować którykolwiek kolor i mogą stanowić część grupy.

Grupę kości, za którą chcecie doliczyć punkty, usuńcie z planszy. Następnie przesuńcie swój pionek o tyle pól, ile kości usunęliście. Za grupę 5 kości Omina otrzymujecie 5 punktów, za grupę 6 kości 6 punktów i tak dalej. Zebrane kości odłóżcie z powrotem do puli dostępnych kości.

Uwaga! Punkty za grupę swoich kości możecie doliczyć tylko podczas swojej tury.

Koniec gry i wyłonienie zwycięzcy.

W grze 4 lub 3 graczy wygrywa ten, kto pierwszy osiągnie 13 punktów.

W grze 2 graczy należy do zwycięstwa zebrać 21 punktów.

Gra kończy się w chwili, gdy któryś gracz osiągnie określoną liczbę punktów.

Podsumowując.

Ponownie zostałem mile zaskoczony. Proste zasady pozwoliły mi szybko rozpocząć zabawę z grą. Ominoes to niesamowita gra, idealna dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grami planszowymi jak i starych wyjadaczy. Rozgrywka nigdy nie trwała dłużej niż 20 minut, a zaraz po jej zakończeniu miałem ochotę zagrać ponownie. Oczywiście jest w niej troszeczkę negatywnej interakcji, szczególnie przy rozgrywce 4 osobowej, ale jeszcze nikt nie ucierpiał podczas gry. Wręcz przeciwnie – gra pozwoli Wam zweryfikować, kto jest waszym prawdziwym przyjacielem 😉 Sprawdzicie to za każdym razem, kiedy wasi przyjaciele przesuną lub przerzucą kości w waszym kolorze 🙂

Reasumując, jakbym miał krótko opisać co szczególnie w niej sobie cenię, to lista wyglądałaby tak:

  • Każdy gracz jest zawsze zaangażowany w grę, nawet gdy nie jest to jego kolejka.
  • Przesuwanie kostek innych graczy jest równie zabawne jak punktowanie.
  • Łatwa do nauczenia i szybka rozgrywka.

Co do samego wykonania pudełka i elementów gry też nie ma większych uwag. W tym zakresie cenowym jest to solidnie wykonany produkt.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Jak najbardziej, uczy ona nasze pociechy strategicznego i logicznego myślenia.

Czy są treści kontrowersyjne? brak

  • Tytuł: Ominoes – Kości Bogów
  • Autor: Andrew Harman
  • Ilustracje: Andrew Harman
  • Wydawca: Albi Polska
  • Wiek: 8+
  • Liczba graczy: 2 – 4
  • Czas: ok. 15 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas:

Albi Polska - Duża mała firma!
Albi Polska – Duża mała firma!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *