Myśl szerzej! Widzisz SPEKTRUM? Recenzja.

Czy używanie wykałaczki jest higieniczne, czy raczej niehigieniczne? A jeśli tak, to jak bardzo? Te i wiele innych dziwnych pytań należy zadać, kiedy zasiadamy do SPEKTRUM. Ta mieszanka komunikacji i zabawy towarzyskiej pozwala graczom dosłownie zakręcić kołem. Kołem domysłów!

Intrygujące SPEKTRUM?

SPEKTRUM już wizualnie sprawia ciekawe wrażenie. Począwszy od grafiki na pudełku, która wygląda jak obraz, w którym można się zatracić, po zawartość, która dzięki dziwnej plastikowej konstrukcji przywodzi na myśl abstrakcję. Przypomina ona zegar, który „centralnym punktem” gry, ponieważ daje „podpowiadaczowi” podgląd na zakres punktowy. Musi on poprowadzić innych graczy do najbardziej wartościowego obszaru poprzez sprytny dobór słów. W SPEKTRUM celem jest użycie dwóch przeciwnych terminów wybranych losowo oraz wskazówki od aktywnego gracza tak, aby inni gracze mogli ustawić wskaźnik między godzinami 9:00 a 15:00. Obszar punktacji jest oczywiście zasłonięty i sęk w tym, aby dzięki podpowiedzi wcelować w pole punktowe z najwyższą cyfrą.

SPEKTRUM na żywo!

Aktywny gracz, losuje kartę, na której widnieją określenia „proste” i „złożone”. Kładzie tą kartę przed kołem punktacji, tak aby „proste” było na lewo (9:00),a „złożone” na prawo (15:00). Teraz obraca zasłoniętym kołem i ustawia w ten sposób losowe położenie skali punktacji. Potem potajemnie patrzy, gdzie jest jest 4 (czyli środek pola punktowego) i zakrywa ją ponownie, aby inni jej nie widzieli.

Zakładając, że na godzinie 12 jest wyraźna granica pomiędzy „proste” i „złożone” aktywny gracz musi teraz przekazać członkom swojej drużyny termin, który ma skłonić ich do ustawienia wskaźnika tak, aby idealnie trafili w zasłonięte pole 4.  Mówi więc  – „matematyka”. Teraz pozostali gracze mogą konsultować się i obracać wskaźnik, aż wszyscy podejmą jednogłośna decyzję. Wtedy drużyna przeciwna może dać wskazówkę, a mianowicie, czy skala punktowa jest bardziej na prawo, czy bardziej na lewo od pozycji wskaźnika. Następnie tablica wyników jest odsłonięta i drużyna aktywnego gracza otrzymuje, w zależności od odchylenia wskaźnika od pola punktacji, 2, 3, 4 lub nie zdobywa punktów w ogóle, a drużyna przeciwna otrzymuje jeden punkt za prawidłowy typ.

SPEKTRUM wniosków!

SPEKTRUM to zdecydowanie innowacyjna gra, a koło punktacji nie jest jedynie gadgetem mającym sprzedać tą pozycję . Niemniej jednak, SPEKTRUM może czasami wydawać się „mdłe”, zwłaszcza gdy gracze w zespole nie dyskutują i przez to gra sto w miejscu lub gdy „podpowiadaczowi czyli aktywnemu graczowi zajmuje zbyt dużo czasu wymyślenie słowa. Szczególnie to ostatnie prowadzi graczy do utraty zainteresowania grą i zajrzenia w międzyczasie w telefon. SPEKTRUM może być bardzo wymagające, zwłaszcza gdy przeciwstawne określenia wykraczają poza „zimno” i „gorąco” i stają się na przykład „konwencjonalne” i „niekonwencjonalne”.

A jednak jest nagroda!

Jak scharakteryzować SPEKTRUM w swoim segmencie? Może to jedna z najlepszych gier imprezowych w historii ?! Być może. Jednak SPEKTRUM działa lub nie działa  jak każda gra towarzyska w zależności od rodzaju osób z jakimi siadzasz do stołu.  Kiedy już masz odpowiednich ludzi, gra nie tylko rozwija swój pełny potencjał, ale także pozwala wydobyć z graczy ich własny potencjał! SPEKTRUM daje wolną rękę. OdCiebie zależy, jak podchodzisz do problemu, nie ma idealnego rozwiązania, bo wszystko jest subiektywne. Prowadzi to do szalonych dyskusji i po prostu fajnie jest się kłócić, odkrywać koło i zdenerwować „podpowiadacza”, ale także wysłuchać jego argumentów za doborem takich, a nie innych słów. Jaka jest idealna temperatura dla kakao? Czy modne jest zbieranie butów sportowych? Czy wszyscy mają w domu nici dentystyczne? I czy Anakin Skywalker należy do jasnej czy ciemnej strony mocy?

SPEKTRUM dostarcza wiele argumentów do długich i zabawnych dyskusji. Jednoczesnie wymaga od Ciebie wiele, ale w zamian daje wiele niespotykanej sqtysfakcji. Świetny, nowatorski i jednocześnie bardzo prosty pomysł na grę. I to nie przypadek, że SPEKTRUM zostało uznane za najlepszą grę imprezową w plebiscycie Golden Geek 2019!

Tytuł: Spektrum
Autor: Alex HagueJustin VickersWolfgang Warsch
Ilustracje: Nan Na HvassSofie Hannibal
Wydawca: Rebel
Wiek: 14+ 
Liczba graczy: 2-12 graczy
Czas: 30 – 45 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *