Majestat Królewska korona

Majestat: Królewska korona!

Majestat , to po łacinie „maiestas”, co znaczy dosłownie „najwyższa cześć”. Dawniej, za republiki rzymskiej, była to najwyższa władza i godność całego narodu rzymskiego.

Czy Majestat będzie dla mnie Splendor killerem ?! Tego Wam nie powiem, bo nie grałem w Splendor 🙂 Wiem, że w Splendor grał Dziku i jest nim zachwycony. Natomiast mnie jakoś ten tytuł nie przekonał do siebie. Czas sprawdzić, jak to będzie w przypadku Majestatu, a zaczniemy standardowo od tego …

Co znajdziemy w pudełku ?

W pudełku przywitała mnie całkiem dobrze skonstruowana wypraska. Przyznam się Wam, że nie zdziwiło mnie to. Mam w kolekcji też inne gry wydane przez wydawnictwo Bard i większość z nich charakteryzuje się dobrą jakością wykonania. Znalazłem tam jeszcze:

  • 70 żetonów (monety)
  • 32 karty lokacji
  • 60 kart postaci
  • 4 karty poddanych
  • 30 drewnianych pionków
  • 1 instrukcja
  • 1 podsumowanie zasad
Majestat - zawartość pudełka.
Majestat – zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka ?

Grając w Majestat cofniecie się do czasów średniowiecza. Ponieważ na ziemiach Majestatu koronę może nosić tylko najbogatszy z Was, musicie zrekrutować do swojego królestwa jak najwięcej poddanych! Postaram się Wam teraz w telegraficznym skrócie przybliżyć samą rozgrywkę, tak po ojcowsku-nerdowsku.

Przygotowanie do rozgrywki.

Ułóżcie karty lokacji przed sobą, każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie lokacji każdego rodzaju.

Karty lokacji
Poznajcie karty lokacji.

Weźcie tyle kart poddanych ilu jest graczy (upewnijcie się, że wśród nich jest karta z rycerzem), potasujcie i rozdajcie każdemu graczowi po jednej. Następnie każdy z Was umieszcza 5 pionków na swojej karcie poddanych. Nieużyte pionki odłóżcie w łatwo dostępne miejsce jako rezerwę. Gracz, który posiada kartę poddanych z rycerzem zostaje pierwszym graczem.

Karty poddanych.
Tak wyglądają karty poddanych.

Potasujcie karty postaci z czerwonym rewersem i połóżcie je zakryte na środku stołu. Następnie potasujcie karty postaci z zielonym rewersem. Zgodnie z tabelą z instrukcji odrzućcie z zielonej talii odpowiednią liczbę kart – jest ona zależna od ilości graczy. Pozostałe karty umieśćcie na kartach z talii czerwonej.

Karty postaci.
Tak prezentują się karty postaci.

Wyłóż 6 wierzchnich kart z talii postaci i umieść je obok talii.

Żetony symbolizujące monety umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu.

Rozgrywka.

W grze Majestat: Królewska korona kontrolujecie własne królestwo, składające się z ośmiu różnych kart lokacji. Wy i Wasi rywale będziecie walczyć o lojalność podwładnych, którzy pomogą Wam zwyciężyć.

Podczas swojej tury musicie zebrać jedną z wyłożonych kart postaci i umieścić ją pod kartą pasującą do lokacji. W ten sposób dana lokacja zostaje aktywowana, co może spowodować, że zyskacie monety albo pionki, zaatakujecie pozostałych graczy lub spowodujecie, że inni gracze otrzymają monety. Po wykonaniu akcji z lokacji następuje tura kolejnego gracza (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), który również zabiera jedną z wyłożonych kart postaci i aktywuje odpowiadającą jej lokację.

Kiedy zdobywacie monety podczas aktywacji lokacji,weźcie odpowiednią liczbę monet z rezerwy. Jeśli tracicie monety, odłóżcie je z powrotem do rezerwy. W dowolnym momencie gry możecie wymienić posiadane monety na monety z rezerwy o takiej samej łącznej wartości.

Koniec gry.

Gra kończy się w momencie, kiedy każdy z graczy będzie miał dokładnie 12 kart postaci w swoim królestwie. Następuje wtedy końcowa punktacja, a najbogatszy gracz wygrywa grę!

Podsumowując.

Z pewnością „Majestat: królewska korona” to bardzo dobra gra rodzinna i ekonomiczna. Charakteryzuje się ona znakomitą grywalnością. Natomiast proste zasady oraz czytelna instrukcja pozwalają szybko rozpocząć rozgrywkę nawet kilka minut po rozpakowaniu pudełka z grą. Na duży plus również jest dwustrony wariant kart lokacji, który oferuje nam dwa warianty rozgrywki (prosty oraz zaawansowany). Dodajmy do tego świetne wydanie, wysoką jakość komponentów i mamy grę, którą mogę Wam z czystym sumieniem polecić. Pokochała ją cała moja rodzina, a to najlepsza rekomendacja dla mnie 🙂

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Zasady są na tyle przystępne, że nawet 7 latek ogarnie bez problemu, może jedynie na końcu przyda się drobna pomoc w policzeniu punktów. Jak dla mnie idealna gra rodzinna.

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

Tytuł: Majestat: Królewska korona
Autor: Marc André
Ilustracje: Anne Heidsieck
Wydawca: Bard Centrum Gier
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 20 do 40 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

Bard Centrum Gier
wydawnictwo.bard.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *