Lochy i Kwoki …

Lochy i Kwoki, to szybka gra karciana wydana przez wydawnictwo Black Monk Games. Jest to gra stworzona przez duet składający się z Josepa M. Alluéa oraz Daniego Gómeza. O ile pierwszego kojarzę z takich gier, jak „Baobab” czy „Jaki to zwierzak?”, to drugi jest mi znany z faktu, że pojawia się bardzo często w duecie z pierwszym 🙂 Czy gra będzie równie dobra, jak poprzednie tytuły autorów, które ukazały się na naszym rynku ?! Sprawdźmy to …

Co znajdziemy w pudełku ?

  • 109 kart skarbów (i Kwok!)
  • 1 karta Smoka
  • skrzynia skarbów
  • tarcza
  • instrukcja

Oprawa graficzna, opakowanie, wykonanie kart i elementów gry – wszytko to wygląda dobrze i prezentuje się solidnie.

Lochy i Kwoki
Lochy i Kwoki – zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka ?

Poszukiwania chwały i bogactwa zaprowadziły Was do podziemi. Jak powszechnie wiadomo są one pełne skarbów, których jak zawsze pilnuje zły Smok. Podczas rozgrywki musicie wykazać się sprytem, spostrzegawczością i przede wszystkim szybkością, ponieważ jako zdolny poszukiwacz przygód musicie zagarnąć jak najwięcej skarbów dla siebie, nie dając się złapać kryjącemu się gdzieś w podziemiach smokowi!

Przygotowanie do rozgrywki.

Skrzynię skarbów i tarczę należy umieścić na stole, tak, aby każdy z graczy miał do nich dostęp. Następnie kartę Smoka umieszczamy z boku, przyda nam się w momencie, kiedy jak pojawi się smok. Na koniec rozdajemy wszystkie karty graczom w taki sposób, aby każdy z nich otrzymał ich tyle samo. Jeżeli to niemożliwe, nadmiarowe karty odłóżcie na kartę Smoka. Następnie gracze zakryte karty umieszczają przed sobą.

Rozgrywka.

Na początku każdej rundy wszyscy gracze krzyczą „Po-łu-py!” i odkrywają wierzchnią kartę ze swojego stosu kart (karty odkrywajcie „od siebie” tak abyście nie mogli ich zobaczyć jako pierwsi).

Osoba, która zauważy, jakiego symbolu jest najwięcej na wszystkich odkrytych kartach i krzyknie jako pierwsza nazwę skarbu, zgarnia wszystkie karty ze stołu i kładzie obok swojego stosu.

Wyjątki:

  • Jeżeli dwa albo więcej typów skarbów pojawia się w tej samej liczbie, karty Skarbów zgarnia pierwsza osoba, która chwyci za skrzynię (osoba, która zrobi to bezpodstawnie traci 2 losowe skarby ze swojej puli).
  • Jeżeli na przynajmniej jednej karcie pojawi się Smok, to osoba, która ostatnia złapie tarczę musi odrzucić te ze zdobytych kart Skarbów, na których jest przynajmniej jeden rodzaj skarbu zgodny z kartą, na której pojawił się Smok (przed Smokiem może ochronić odrzucenie karty z Kwoką). Karty Skarbów z tej tury są odrzucane.
  • W przypadku kiedy ktoś zauważy, że na karcie jest Niezapalona Przychodnia, może zakryć tę kartę dłonią i zabrać ją niezależnie od innych zasad dotyczących zdobywania bądź odrzucania kart Skarbów (dodatkowo jeżeli karta z Pochodnią zostanie zakryta, zanim ktoś poprawnie nazwie najczęściej pojawiający się skarb, to symbole na tej karcie nie liczą się przy określaniu, którego skarbu jest najwięcej).
Lochy i Kwoki
Lochy i Kwoki.

Koniec gry.

Gra kończy się, gdy wszystkim graczom skończą się karty. Wygra gracz, który zebrał najwięcej skarbów. W przypadku remisu gracze przeliczają ilość posiadanych Kwok i wygrywa ten, który posiada ich najwięcej.

Podsumowując.

Grając w Lochy i Kwoki poczułem specyficzny klimat jaki nam oferują takie tytuły jak Dobble czy Jungle Speed. Fani wymienionych tytułów będą na pewno nią zachwyceni. Jakby nie było, jest to gra zręcznościowa. Posiada ona proste i czytelne zasady, które sprawiają, że szybko możecie zasiąść do rozgrywki. Dodatkowo jeżeli gracie w doborowym towarzystwie, to zabawa jest naprawdę przednia. Jak to powiedział ostatnio Daniel na Szczecińskim GeekOn’ie „Takie gry są jak ziarenko kawy między kolejnymi smakołykami”.

Tak więc ruszajmy PO-ŁU-PY !!!!!!!!!! Ojcowie nerdowie polecają !

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Jak najbardziej gra doskonale ćwiczy ich spostrzegawczość, spryt oraz szybkość. W naszej rodzinie sprawdziła się świetnie i maluchy ją polubiły. Rozgrywka jest na tyle szybka, że nie pozwoliła im się nudzić.

Czy są treści kontrowersyjne? nie występują

Tytuł: Lochy i Kwoki
Autorzy: Josep M. Allué, Dani Gómez
Ilustracje: Siscu Bellido
Wydawca: Black Monk Games
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2 – 5 graczy
Czas: 15 do 20 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

Lochy i Kwoki
Black Monk Games

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *