Dark City

Legendary Dark City, czyli 350 kart zaje***tości !

Dark City – czy po tylu latach nadal jest to najlepszy dodatek do Legendary Marvel ?

Na początek wybaczcie mi tytuł posta, bo inaczej tego opisać się po prostu nie dało. Długo niedostępny i wyprzedany dodatek Dark City, powrócił ponownie do sprzedaży. Tak sobie pomyślałem, że z okazji tego reprintu warto przypomnieć, dlaczego jest to jeden z najlepszych dodatków do Legendary Marvel. Dodruk w USA pojawił się już w lutym bieżącego roku, a do nas dotarł z lekkim opóźnieniem w kwietniu. Niestety, pojawił się w ofercie tylko jednego sklepu i wyprzedał się tak szybko, że jeśli będziecie chcieli go zamówić teraz to musicie poczekać 30 dni na dostawę. Tutaj warto monitorować ofertę sklepu planszomania.pl , czy też sklepu mepel.pl, które zawsze starają się posiadać w swojej ofercie gry z serii Legendary. To tyle słowem wstępu a teraz sprawdźmy zawartość dodatku.

Co znajdziemy w pudełku ?

W pudełku znajdziemy:

  • 17 nowych superbohaterów wchodzących w skład trzech grup X-Force (Froge, Wolverine, Colossus, Domino, Cable), Marvel Knights (Ghost Rider, Blade, Daredevil, Elektra, Iron Fist, The Punisher), X-Men (Iceman, Angel, Bishop, Professor X, Nightcrwler, Jean Grey).
  • 6 nowych grup Villains (wrogów) Four Horsemen, Underworld, MLF, Marauders, Emissaries of Evil, Streets of New York.
  • 2 nowe grupy Henchmen (popleczników) Maggia Goons, Phalanx.
  • 5 nowych Masterminds (arcyłotrów) Apocalypse, Kingpin, Mr. Sinister, Mephisto.
  • 8 nowych schematów rozgrywki (Schemes)
  • 11 nowych naocznych świadków (Bystanders)
  • instrukcję zawierającą nowe zasady

Uaktualnienie zasad, nowa super moc, słowa kluczowe …

Dodatek ten wprowadza dodatkowe pojęcie „Critical Hit” dla używanych na kartach super mocy bohaterów. Tu posłużę się przykładem, aby Wam przybliżyć jego działanie. Jeżeli na karcie pojawi się wpis jak poniżej:

jest to dla Was informacja, że bonus +3 do ataku dostaniecie dopiero wtedy, kiedy przed tą kartą zagracie dwie karty z ikoną „Ranged Heroes„.

Słowa kluczowe !

Dodatek wprowadza również trzy nowe słowa kluczowe na kartach Teleport, Bribe, Versatile. Opiszę Wam w skrócie ich zastosowanie poniżej:

Teleport – kiedy zobaczycie na karcie to słowo kluczowe, to zamiast ją zagrywać możecie ją odłożyć na bok i dołączyć podczas waszej następnej kolejki do nowo dobranej puli kart jako kartę dodatkową.

Bribe – tak zwana łapówka, zamiast walczyć z wrogiem samym atakiem, to do walki możecie użyć również punkty rekrutacji. Dla przykładu; macie wroga, którego aby pokonać musicie zebrać 4 punkty ataku. Na jego karcie widnieje również słowo kluczowe „Bribe” – w takim przypadku możecie użyć np. 2 punktów ataku i 2 punktów rekrutacji, aby móc go pokonać przez przekupienie go.

Versatile – kiedy zagracie kartę z tym słowem kluczowym musicie wybrać pomiędzy ikoną ataku lub rekrutacji. Dla przykładu: na karcie bohatera widnieją obie wymienione korzyści oraz słowo kluczowe Versatile o wartości 3, to możecie otrzymać +3 punkty rekrutacji albo +3 punkty ataku.

Nowe tryby wyzwań.

W instrukcji do dodatku znajdziecie aż 10 nowych trybów wyzwań, które skierowane są do graczy znudzonych standardowa rozgrywką i chcą się posiłować trochę z grą. Dla przykładu: wprowadzenie trybu Growing Threat do rozgrywki sprawia, że Arcyłotr (Mastermind) dostaje +1 do wartości ataku za każdą jego taktykę, którą zniszczycie. Przez to staje się bardziej agresywny i trudniejszy do pokonania.

Podsumowując.

Dodatek Dark City był pierwszym dodatkiem do gry wydanym w 2013 roku. Uwzględniono w nim prawie 90% uwag społeczności jakie pojawiły się po premierze gry w 2012 roku. Wprowadzono w nim możliwość podniesienia trudności rozgrywki oraz urozmaicono grafiki na kartach bohaterów. Zaawansowany tryb solo – nowe mechaniki i nowy rodzaj kart naocznych świadków. Wszystko to sprawiło, że stał się obowiązkowym dodatkiem po zakupie podstawowej wersji. Dzięki takim zmianom i dobrym recenzjom, dodatek szybko się wyprzedał. Jeszcze w styczniu tego roku był jednym z najdroższych dodatków na rynku wtórnym. Prawdziwym białym krukiem i Świętym Graalem dla nowych graczy.

Zadajecie sobie pewno pytanie czy przez ten czas się przypadkiem nie zestarzał za bardzo ?! Powiem Wam tak – mechanicznie dzisiaj już by mnie nie zaskoczył, ponieważ każdy kolejny dodatek wprowadzał nowe rozwiązania oraz ulepszał te wprowadzone w Dark City. To dlaczego wielu nadal uważa go za najlepszy dodatek? Jego kultowość leży w bohaterach, arcyłotrach jakich tam znajdziecie. Moim zdaniem to kwintesencja mroku Marvela i dla wielu fanów tego uniwersum, jest to absolutne muszę to mieć. Jest on doskonałym uzupełnieniem wersji podstawowej gry i świetnym uzupełnieniem do mega dobrego dodatku z X-Men.

Dlatego myślę, że nadal warto go mieć w swojej kolekcji. A dzięki dodrukowi możecie to zrobić w dosyć uczciwej cenie.

Czy są treści kontrowersyjne? nie – family friendly na całego!

Info …

Tytuł: Legendary – Dark City
Autor: Devin Low
Wydawca: Upper Deck
Wiek: 14 + (zdecydowanie zawyżony)
Liczba graczy: 1 – 5 graczy
Czas: 30 – 60 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *