Kto to zrobił?

Jakiś czas temu, całkowicie przypadkiem w jednym ze sklepów natknąłem się na malutką grę Kto to zrobił? Odwrcam, czytam…generalnie gra o kupie! Dla mnie MUST HAVE, muszę to kupić i wypróbować, choc wiem, że to nieco popaprane. Trzymałem kciuki, że się nie zawiodę. Zdarzało mi się w przeszłości kupić grę w ciemno, ze słabą instrukcją co mnie doprowadzało do frustracji!
 

Malutkie pudełeczko

(kliknij by powiększyć)
Jest naprawdę małe! Podobnie jak Lukas uwielbiam niewielkie zgrabne pudełeczka. Tu mamy wysokiej jakości, zamykane na wbudowany magnesik. W środku znajdują sie tylko karty, śliczne żetony kupy i instrukcja – po co więcej miejsca? Ach, tych kart jest 36, po 6 dla każdego gracza. Przedstawiają różne zwierzątka i każdy gracz otrzyma po jednym z każdego rodzaju.
 

Zasady, czyli jak długo będę tłumaczyć zasady dziecku?

Któreś zwierzątko zrobiło kupkę na podłodze, a my musimy dojść do tego czyje i które zwierzątko to było. Jak to się mogło udać rybce, tego nigdy nie zgadnę!
 
(kliknij by powiększyć)
Każdy gracz dostaje 6 kart w wybranym kolorze. Mój ulubiony jest niebieski, więc dostałem 6 niebieskich kart z różnymi zwierzątkami. Wszyscy mają ten sam zestaw pupili, grafiki są identyczne, różnią się tylko kolorem tła.
Na środku pomiędzy graczami kładziemy jeden żeton kupy.
Pierwszy najmłodszy gracz wybiera swoją pierwszą kartę- zwierzątko i mówi np. „To nie był mój kotek, ale to był chyba czyjś żółwik!”. W tym momencie pozostali gracze szukają u siebie żółwika. Który pierwszy wyrzuci na środek swojego, ten mówi swoje „To nie był mój…” i tak do końca. 
 
Myk polega na tym, że nie wystarczy pozbyć się jak najszybciej kart z ręki by wygrać, trzeba też dobrze zwalić winę. Jeśli więc nie masz już nic na ręce i zwalisz winę na zwierzątko, którego nie ma już żaden z pozostałych graczy, wówczas kupa jest twoja! To samo rzecz jasna może się wydarzyć dużo wcześniej w trakcie gry, trzeba więc starać się zapamiętać co już gracze wyrzucili.
 
Proste nie? Wystarczyła jedna rozgrywka 5-minutowa by załapało nie tylko moje dziecko ale i moja żona! Przegrywa gracz z największą ilością kup!
 

Podsumowując

Nie mam tu już nic do dodania, KTO TO ZROBIŁ? jest banalną grą która wg.wydawcy jest od 6 r.ż. ale zasady ogarnęła już 5-latka i 4,5-latek….i każde z nich chciało w nią grać jeszcze i jeszcze i jeszcze…
 
(kliknij by powiększyć)
 
Jeśli więc chcesz czegoś szybkiego, prostego i niedrogiego (ja zapłaciłem 24zł) to polecam! Nie ma tu może jakiegoś większego przekazu czy elementu nauki dla dziecka (z wyjątkiem może ćwiczenia pamięci) ale przecież w grach chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę, nie?

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Jak najbardziej. Nie doszukujmy się tu na siłę negatywnego elementu „zwalania winy”, to TYLKO gra!

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

Tytuł: Kto to zrobił?
Autor: Jonathan Favre-Godal
Ilustracje: Steevie Augier
Wydawca: Rebel
Wiek: 6+
Liczba graczy: 3-6 graczy
Czas: 5-15 minut.

(kliknij by powiększyć)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *