Hokus Pokus

Hokus Pokus! Wyczaruj jak najszybciej swój magiczny stos!

Hokus Pokus! – wyrazy używane jako zabawne zaklęcia, oznaczające zamianę czegoś w coś innego, mamienie innych osób lub niewytłumaczalne zjawisko. Od członu hokus pochodzi angielski wyraz hoax („mistyfikacja”).

Pamiętam, że w 1985 roku rodzice pierwszy raz zabrali mnie do cyrku. Co to było za wydarzenie dla takiego 7 latka, przyjazd cyrku do miasta w tamtych czasach był czymś naprawdę niesamowitym (epickim). Najbardziej z całego tego widowiska zapamiętałem pokazy sztuczek magicznych – to był Harry Potter moich czasów. Dziś już niewielu chodzi do cyrku, ale wszyscy nadal kochamy sztuczki magiczne. Tak więc, dziś dla Was mam coś specjalnego – grę zręcznościową „Hokus Pokus!” od wydawnictwa FoxGames, któremu udało się sprawić, że w domu podczas wspólnej rozgrywki poczuliśmy ten magiczny klimat. Na początek zacznijmy od tego …

Co znajdziemy w pudełku ?

 • instrukcja
 • czarne kapelusze 4 sztuki
 • czerwone kielichy 4 sztuki
 • pomarańczowe rurki 4 sztuki
 • zielone monety 4 sztuki
 • białe króliki 4 sztuki
 • 55 kart
Hokus Pokus - zawartość pudełka
Hokus Pokus – zawartość pudełka

Jak wygląda rozgrywka ?

Waszym zadaniem będzie ułożenie magicznego stosu magika najszybciej jak potraficie! Ukrywajcie i wyciągajcie przedmioty, próbując ułożyć swój stos szybciej niż pozostali gracze!

Przygotowanie do rozgrywki.

Jest banalnie proste: każdy z graczy otrzymuje swój magiczny zestaw składający się z czarnego kapelusza, czerwonego kielicha, pomarańczowej rurki, zielonej monety i białego królika.

Następnie musicie potasować karty, stworzyć z nich zakrytą talię i ułożyć ją na środku stołu.

Rozgrywka.

Na początku każdej kolejki należy odkryć wierzchnią kartę z talii. Wszyscy gracze próbują jednocześnie ustawić stos ze swoich 5 przedmiotów w taki sposób, aby:

 • wszystkie kolorowe przedmioty znajdujące się na karcie były widoczne,
 • wszystkie szare przedmioty znajdujące się na karcie były ukryte wewnątrz innych przedmiotów należących do stosu,
 • przedmioty nieprzedstawione na karcie zostały odłożone na bok (nie stanowią ani widocznej, ani ukrytej części stosu),

Zasady zaawansowane – przedmioty otoczone żółtymi gwiazdkami należy wypełnić. Oznacza to, że wewnątrz nich trzeba ukryć przynajmniej 1 szary przedmiot.

Kiedy gracz dojdzie do wniosku, że ustawił swój stos we właściwy sposób, krzyczy głośno „Tadaam!”

Następnie rywale sprawdzają, czy najszybszy gracz ustawił swój stos właściwie, dzięki czemu zdobywa kartę i układa ją przed sobą jako nagrodę.

W przypadku kiedy ułożył swój stos niewłaściwie, nie otrzymuje karty i do końca obecnej kolejki może jedynie obserwować rozgrywkę pozostałych graczy, aż jeden z nich zdobędzie obecną kartę.

Potem rozpoczyna się nowa kolejka – należy odkryć dla wszystkich graczy następną kartę z wierzchu talii i rozpocząć ustawianie stosu.

Co oznacza słowo „widoczny” ?

Przedmiot uważa się za „widoczny” jeżeli widać całość tego przedmiotu (patrząc na stos z boku).

Co oznacza słowo „ukryty” ?

Przedmiot uważa się za „ukryty”, jeżeli jest całkowicie lub częściowo przykryty przez inny przedmiot (patrząc na stos z boku).

Koniec gry i wyłonienie zwycięzcy.

Grę według wariantu podstawowego wygrywa gracz. który jako pierwszy zdobędzie 5 kart.

Gracze mogą ustalić alternatywne warunki zakończenia gry, przykładowo:

 • należy zdobyć wszystkie karty z talii, a gdy do tego dojdzie, zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą zdobytych kart,
 • do zwycięstwa jest potrzebna inna liczba zdobytych kart niż 5 (gracze sami ustalają, jaka to liczba).

Podsumowując.

Hokus Pokus była moją kolejną grą w kategorii zręcznościowych po między innymi legendarnym już na naszym rynku Speed Cups i kilku innych. Śmiało mogę powiedzieć, że jest on zdecydowanie lepszą alternatywą do wcześniejszych tytułów z którymi miałem do czynienia. Gra jest troszeczkę trudniejsza, przez co zadania, które musimy wykonać nie są takie liniowe, jak we wspomnianym wyżej tytule. Dodatkowo proste zasady, piękne wykonanie, regrywalność na przyzwoitym poziomie i świetnie napisana instrukcja uczyniły ją moim faworytem w tym segmencie. Wyciągajcie królika z kapelusza lub go tam wkładajcie… wybór należy do Was ale ja-ojciec-nerd zdecydowanie polecam 🙂

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Oczywiście, że tak. Ćwiczy ona ich zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość. To gra dla dzieci, przy której równie dobrze bawią się również dorośli.

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

 • Tytuł: Hokus Pokus!
 • Autor: Thierry Denoual
 • Ilustracje: Stephane Escapa
 • Wydawca: FoxGames
 • Wiek: 6+
 • Liczba graczy: 2 – 4 osoby
 • Czas: ok. 15 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas:

FoxGames
FoxGames

Mini galeria:

Hokus Pokus!
Hokus Pokus!
Hokus Pokus - wypraska
Hokus Pokus – wypraska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *