Fallout Shelter

Fallout Shelter, czyli Hunter w schronie atomowym!

Fallout Shelter – komputerowa gra symulacyjna oparta na modelu free-to-play. Została stworzona przez Bethesda Game Studios, a wydana przez Bethesdę Softworks na platformy mobilne, jako część serii Fallout.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fallout_Shelter

Ponieważ jestem najstarszym z Ojców Nerdów, to z serią Fallout jestem chyba najdłużej. Śmiało mogę nawet stwierdzić, że moja przygoda z tym światem zaczęła się nawet wcześniej. Zanim powstała gra Fallout, to projektant/twórca (dla mnie wielki kreator) tego świata Brian Fargo powołał niegdyś do życia grę Wasteland, która stworzyła fundament tego post-apokaliptycznego świata. To właśnie ona przygotowała mnie na to, co nadeszło potem.

„War. War never changes.”

Ron Perlman, Fallout

Dzisiaj, jako stary wyjadacz Fallout, mam okazję zaprezentować Wam kolejną próbę podboju świata gier planszowych przez tę markę. Bardzo się cieszę, że postanowiono przenieść do świata gier planszowych tytuł Fallout Shellter. Sprawdził się on doskonale na urządzeniach mobilnych oraz PC. Jest to chyba najlepszy tytuł jaki wypuściła Bethesda Softworks podczas sprawowania swojej władzy na tą marką. Godnym uwagi jest fakt, że teraz dzięki tej grze planszowej, będę mógł wprowadzić swoje dzieci w świat Fallout’a, oszczędzając im brutalności gry komputerowej. Są na nią stanowczo za młodzi. Za to zasieję w nich ziarenko ciekawości, które może w przyszłości zakiełkuje.

Fallout Shelter
Fallout Shelter – zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka w Fallout Shelter ?

W grze planszowej Fallout Shelter w przeciwieństwie do wersji komputerowej, jako gracze wcielacie się w rywalizujących pomiędzy sobą urzędników krypty. Waszym celem jest zdobycie stanowiska głównego nadzorcy krypty. Osiągniecie go przez wygenerowanie jak największej ilości jednostek zadowolenia.

Przygotowanie do rozgrywki.

Jest tak proste, że mój syn po przeczytaniu instrukcji zrobił to bez problemu. Ze względu na to, muszę pochwalić wydawcę za świetnie przygotowaną instrukcję, jak nie najlepszą jaką do tej pory czytałem. Wracając do przygotowania, to zostało one podzielone na pięć podstawowych kroków:

  • Budowa Krypty czyli ułożenie pierwszego podstawowego poziomu krypty.
  • Wybranie przez graczy swoich kolorów.
  • Stworzenie wspólnej puli kart przedmiotów, zagrożeń i pomieszczeń, kostek zasobów, żetonów zadowolenia i kości.
  • Stworzenie torów dobierania przedmiotów i pomieszczeń przez odkrycie 3 kart z każdej puli dobierania.
  • Na koniec ustalamy pierwszego gracza i możemy zaczynać.
Fallout Shelter
Pierwsza rozgrywka syn wprowadza.

Rozgrywka.

W grze Fallout Shelter każda runda składa się z trzech faz:

  1. Pojawienie się zagrożeń. Karty zagrożeń pojawiają się w krypcie. Pamiętajcie tylko, że tę fazę pomijacie tylko podczas pierwszej rundy.
  2. Umieszczanie mieszkańców. Począwszy od pierwszego gracza, umieszczacie po kolei po jednym mieszkańcu na dowolnym niezajętym polu krypty. Postępujecie w ten sposób, dopóki nie skończą Wam się mieszkańcy lub nie spasujecie.
  3. Zbieranie mieszkańców. Zbieracie ich z krypty i kładziecie przed sobą. Po czym rozpoczynacie kolejną rundę.

Nie będę wdawał się w szczegóły poszczególnych faz i rozgrywki czy walki, ponieważ wszystko znajdziecie bardzo dobrze opisane w instrukcji.

Koniec gry.

Gra kończy się na koniec rundy, w której wystąpi przynajmniej jedna z poniższych sytuacji:

  • Dowolny gracz zbuduje szóste pomieszczenie swojego poziomu krypty.
  • Talia zagrożeń się wyczerpie.

Pamiętajcie, że przed zakończeniem tej rundy każdy z graczy musi odrzucić po jednej jednostce zadowolenia, za każde zagrożenie na swoim poziomie krypty. Następnie wygrywa gracz z największą ilością punktów zadowolenia.

Remisy rozstrzygamy przez policzenie sumy posiadanych kostek zasobów, największej liczby mieszkańców, największej liczby przedmiotów.

Fallout Shelter
Fallout Shelter – dzielne chłopaki.

Podsumowując.

Gra Fallout Shelter, to jedyna jak do tej pory gra z mechaniką Worker placement, która przyjęła się w mojej rodzinie. Ze względu na fakt, że jest prosta i miła w obsłudze, jest doskonałą grą do rozpoczęcia przygody w świecie planszówek opartych na tej mechanice. W związku z tym, że instrukcja jest świetnie przygotowana, to mój 9 letni syn ją przeczytał i bez problemu pokazał nam jak grać. Graficzna oprawa, elementy gry, wypraska – wszystko to jest świetnie przygotowane i bardzo dobrej jakości. Od dziś będę jej używał do wprowadzenia nowych graczy w świat gier planszowych. Z pewnością jest to również gra idealna dla fanów Fallouta. Graczy wolących lżejsze tytuły i tych graczy bez zacięcia do długoterminowego planowania.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Bez wątpienia do gry możecie przystąpić już z 9-10 latkiem, który już zapewne dobrze liczy i potrafi decydować, co jest mu bardziej przydatne do zwycięstwa.

Czy są treści kontrowersyjne? nie

Tytuł: Fallout Shelter
Autor: Andrew Fischer
Ilustracje: Michael Silsby
Wydawca: Rebel.pl
Wiek: od 14 lat
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 60 – 90 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *