Carta Imperia Victoria

Carta Imperia Victoria

Carta Imperia Victoria to gra CIVilizacyjna oraz dyplomatyczna, w której rozwijasz swój naród.

Dziś postaram się sprawdzić, co wspólnego ma z grą cywilizacyjną Carta Imperia Vitoria. Jak zawsze grę wygrzebałem z dna szafy Dzika. Czułem się, jakbym odbył podróż do innego wymiaru – to tak jak być bohaterem „Strefy Zmroku” Roda Serlinga. Ponieważ chciałem tam znaleźć coś lekkiego i przyjemnego, to grzebałem… szukałem… i tak wpadło mi w ręce całkiem ładnie wyglądające pudełko …

Co znajdziemy w pudełku ?

Po otwarciu nietypowego pudełka gry zostałem zaskoczony niesamowicie. Sprytnie skonstruowane pudełko z doskonałą wypraską (dzięki której nic po nim nie lata) ukrywało w sobie:

  • 4 planszetki graczy
  • 1 monetę kultury (przepiękna metalowa moneta)
  • 104 karty, podzielone na 3 epoki oraz 6 domen (Armia, Religia, Ekonomia, Nauka, Kultura, Utopia).
Carta Imperia Victoria -  zawartość pudełka.
Carta Imperia Victoria – zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka ?

Waszym celem będzie zdobycie hegemoni w jednej z domen. Na czym to polega? Pozwólcie, że Wam wytłumaczę w kilku prostych typowych nerdasowych krokach 🙂

Przygotowanie do rozgrywki.

Na początek dzielimy karty na 3 epoki (różne rewersy I, II, III).

W 2 lub 3 osobowej rozgrywce musicie odłożyć 3 karty z każdej epoki (dowolne) do pudełka. Nie będą one potrzebne w dalszej rozgrywce.

Następnie ułóżcie karty epok na sobie tak, aby na górze mieć pierwszą epokę, w środku drugą epokę, a pod spodem trzecią epokę.

Każdy z Was losuje swoją planszetkę. Jedna z nich różni się od pozostałych i osoba, która ją otrzyma zostaje pierwszym graczem. W wariancie 2 osobowym wylosujcie pierwszego gracza.

Następnie każdy z Was bierze po 3 karty z wierzchu stosu kart Epok i bierze je na rękę. W instrukcji jest również opisany wariant draftu kart, ale my zdecydowanie preferowaliśmy wariant podstawowy.

Rozgrywka.

Zaczynając od pierwszego gracza, rozgrywacie swoje tury zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

W swojej turze wykonujecie następujące kroki:

  • Zagraj Kartę (Obowiązkowe) wybieracie kartę z ręki i umieszczacie ją w swoim obszarze gry. Karty samej domeny układajcie w pojedynczej kolumnie.
  • Zastosowanie Efektu (opcjonalne) zależnie od kart w Waszym obszarze gry, możecie zastosować dowolny efekt w dowolnej kolejności.
  • Dobieranie Kart (Obowiązkowe) dobierzcie karty do swojego limitu kart na ręce. Na początku możecie posiadać maksymalnie 3 karty na ręce. W trakcie rozgrywki liczba kart na ręce może wzrosnąć. Jeżeli posiadacie liczbę kart równą lub większą Waszemu limitowi na ręce podczas dobierania kart – nie dobierajcie i nie odrzucajcie żadnej karty.
Carta Imperia Victoria - karty.
Carta Imperia Victoria – karty.

Efekty Kart.

W trakcie swojej tury możecie zastosować jeden stały efekt i jeden efekt odrzuconej karty dla każdej Domeny.

Stałe Efekty – w każdej swoje turze, jeżeli dysponujecie wymaganą liczbą kart możecie zastosować stały efekt Domeny na poziomie 1 lub 2. Działanie efektu poszczególnych domen jest opisane na Waszych planszetkach gracza.

Efekt Odrzuconej Karty – w każdej turze możecie odrzucić 1 kartę ze swojego obszaru gry – z 1 domeny (wyłączając Kulturę) – aby zastosować efekt karty odrzuconej.

Stos kart odrzuconych jest widoczny dla wszystkich graczy. Możecie go przeglądać w dowolnym momencie rozgrywki.

Koniec gry.

Gra może zakończyć się na dwa sposoby:

  • Zwycięstwo przez Hegemonię – jeżeli któryś z graczy posiada wymaganą liczbę kart danej domeny na koniec swojej tury, gra natychmiast się kończy, a dany gracz zostaje zwycięzcą.
  • Zwycięstwo poprzez większość – gra kończy się w momencie kiedy dobierze ostatnią kartę ze stosu kart Epoki.

Podsumowując.

Z pewnością Carta Imperia Victora jest jedną z najlepiej zapakowanych i zilustrowanych gier jakie ostatnio widziałem. Godne uwagi jest sprytnie zaprojektowane pudełko i jego wypraska. Grę możemy transportować bez martwienia się, że zaraz nam się tam w pudełku wszystko poprzewraca. No i ta cudowna moneta (metalowa i piękna). Jeżeli chodzi o samą rozgrywkę to mam wrażenie, że wariant 2 osobowy jest sztampowy i powtarzalny. Natomiast w przypadku 3 lub 4 graczy, rozgrywka staje się dynamiczna, a przestój jest praktycznie nieodczuwalny. Z pewnością jeżeli szukacie przyjemnej, ładnej, szybkiej gry na 3-4 osoby, to śmiało możecie sięgnąć po ten tytuł.

Natomiast tym, którzy szukają prawdziwej gry z rozbudową cywilizacji – szczególnie tym bardziej wymagającym graczom, odradzam zakup tytułu. Gra ma tyle wspólnego z rozbudową cywilizacji, co karty ponumerowane na poszczególne epoki. Nie wiem dlaczego grę nazwano cywilizacyjną, skoro gra przypomina mechaniką zbieranie kolekcji kart danego koloru.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Na całe szczęście twórcy przewidzieli wariant gry zespołowej po 2 osoby w drużynie. Jeśli gramy z dziećmi, staje się to przydatne dla zrównoważenia sił. Tak więc śmiało możecie grać ze swoimi pociechami wspólne jako zespół.

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

Tytuł: Carta Imperia Victoria
Autor: Remi Amy
Ilustracje: Christopher Matt
Wydawca: Funiverse.pl
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 20 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

funiverse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *