BazgRoll – turlaj i rysuj, niekoniecznie ładnie.


Blue Orange przyzwyczaiło nas do niebanalnych tytułów, czasami niekoniecznie dobrze przyjętych, np. Nowy Jork 1901, ale jednak większość znalazła uznanie na naszym rynku jak Obłędny Rycerz czy Kingdomino. No cóż Foxgames ma nosa do dobrych gier. Tym bardziej zapraszamy w imieniu tego wydawnictwa do odkrycia BazgRoll – gry, w której będziesz musiał odgadywać hasła i rysować na kostkach. Sześciościennych!

Zawartość pudełka.

  • 6 kostek
  • 6 tabliczek suchościeralnych
  • 1 klepsydra
  • 6 pisaków
  • 50 kart z hasłami
Bazgroll – idelana wypraska istnieje!

Cel gry?

Zgadnij motywy, rysując na kostce. Setup to banał! Każdy gracz bierze kostkę, pisak i tabliczkę. Karty z hasłami należy potasować i utworzyć stos. W widocznym miejscu ustawiamy klepsydrę.

W BazgRoll każdy z uczestników rozgrywki musi tak umiejętnie narysować hasło na na ściankach kostki, aby inni je odgadli, a jednocześnie zdobywa się punkty za zgadywanie haseł innych graczy. Gra trwa cztery rundy i właściwie można siadać do stołu bez tłumaczenia zasad.

Istotna rzecz to określenie poziomu trudności, a co za tym idzie koloru używanych kart. Następnie każdy  losuje kartę z hasłami i wybiera jedno z dwóch oferowanych. Wybrana karta leży przed graczem zakryta.

Gdy tylko wszyscy będą gotowi, możemy zacząć rysować! Bezpośrednio na kostce, Tak! 🙂 Obracamy klepsydrę i każdy gracz ma dwie minuty na wykonanie rysunków związanych z jego tematem na ściankach  swojej kości. Uwierzcie – to naprawdę niewiele czasu! 🙂

BazgRoll – start!

Uwaga – są pewne ograniczenia! Hasło może być przedstawione tym sam rysunkiem tylko na dwóch ściankach, wszystkie pozostałe grafiki muszą być różne. Zabrania się rysowania cyfr, liter czy wskazywania czegokolwiek strzałkami . Jeśli nie zdążysz ozdobić rysunkami wszystkich ścianek – trudno. 😉 W kolejnej rundzie pospiesz się!

 Po upływie dwóch minut każdy gracz rzuca swoją kością na stół. Wszyscy teraz spoglądają na każdą widoczną ściankę. Można wstać od stołu i obejrzeć kostki z innej strony, ale nie wolno ich dotykać! Jak łatwo wywnioskować, zawsze jakaś ścianka będzie niewidoczna. Tym bardziej trzeba wysilić swój zmysł dedukcji.

Następnie, jeśli jesteśmy pewni – zapisujemy odpowiedź na tabliczce, w wierszu odpowiadającym kolorowi danej kości. Gdy któryś z graczy zanotuje wszystkie hasła, może rozpocząć 10-sekundowe odliczanie zwiastujące koniec rundy.

BazgRoll – kreatywność na małej przestrzeni!

Jak wygrać?

Punktujemy za odgadnięte hasło przeciwnika oraz tyle razy ile osób odgadnie nasze hasło. Punkty należy zapisać na tabliczce w odpowiednim miejscu. Gra kończy się na po 4 rundzie. Kto ma najwięcej punktów wygrywa!

Rzucać czy rysować?

Jak to często bywa w przypadku produkcji od Blue Orange, mamy znów do czynienia z grą, która przyciąga wzrok i sprawia, że ​​od razu chce się zasiąść do zabawy. Ogromne kości to zdecydowany atut. Instrukcja na jednej kartce. Przepiękne kolory tabliczek. Ciekawe hasła.  Od razu mamy poczucie obcowania z tytułem familijnym, który może łączyć pokolenia. Kto nie grał w kalambury. Prawda?


Nie potrzeba talentu artystycznego, aby dobrze się bawić. Oczywiście bardziej utalentowane osoby uczynią ze swoich kostek dzieła sztuki. Ja do nich nie należę, a i tak bawię się świetnie! Jednak nawet najlepszy ryswonik nie ma szans w starciu z klepsydrą. Dwie minuty mijają zbyt szybko, aby wyczarować naprawdę magiczny rysunek. I o to chodzi! 🙂

BazgRoll premiuje „szybkość  pomysłowości”. Już na teraz, od razu trzeba mieć w głowie 6 pomysłów, a raczej 5, ponieważ jeden rysunek można wykonać w dwóch kopiach. To wyścig z czasem, ponieważ wiemy, że nasze projekty będą miały duży wpływ na punktację. Aby zdążyć – rysujemy z grubsza temat hasła na pierwszej ściance, a na kolejnych dajemy upust wyobraźni. Niewiarygodne, że można tak wiele narysować na tak małych ściankach w tak krótkim czasie. 🙂

Wybór poziomu trudności między zielonymi, a pomarańczowymi kartami jest bardzo dobrze przemyślany. Nawet, jeśli czasami nie widzimy żadnej różnicy w hasłach to i tak gra sprowadza się do tego, aby dostosować swoje rysunki do wybranego tematu.

BazgRoll – co trudniejsze?

Dla kogo Bazgroll, dla kogo?

Jednak pomimo tego BazgRoll świetnie wpisuje się w kategorią rodzinną, w której mogą bawić się nawet najmłodsi – z nimi zagramy zieloną stroną kart i ewentualnie pominiemy kilka tematów, jeśli są zbyt skomplikowane. Trudniejsze hasła to zdecydowanie domena starszych graczy. I to jest siła BazgRoll. Dopasowanie!

BazgRoll to po prostu fajna gra, może nawet bardziej zabawa. Rysowanie na dużych kostkach jest niewątpliwą atrakcją, nawet jeśli nie jest to oczywiste na wstępie rozgrywki! Mamy ograniczona ilość miejsca, to nie jest kartka papieru, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby stworzyć jak najlepsze rysunki. Podczas rzucania kostką pojawia się delikatny stres. Mamy nadzieję, że niewidoczne ścianki to nienarysowane lub nieudane rysunki. Wszystko po to, aby nie stracić zbyt ważnych wskazówek, które pomogą w zdobyciu punktów. Dlatego tak ważne jest posiadanie jak największej liczby rysunków, aby było więcej podpowiedzi dla przeciwników.


Prosty, przystępny i efektownie wykonany BazgRoll jest naprawdę świetny. Jak wspomniałem wcześniej, zasady mieszczą się na jednej stronie, więc zaczynamy grać w mgnieniu oka. Podobnie jak w przypadku innych gier polegających na rysowaniu, takich jak Podaj Dalej czy Duplik propozycja Foxgames sprawdzi się w przypadku każdego typu gracza, o ile nie będzie on niechętny takiemu rodzajowi zabawy. BazgRoll pozwala miło spędzić czas, śmiać się z nie zawsze udanych rysunków, a nawet wściekać się, gdy ścianka na której najbardziej ci zależało jest niewidoczna. To wszystko działa!

BazgRoll – gotowi?

Dobra gra!

O wykonaniu nie ma sensu się rozwodzić. Foxgames wprowadził na rynek polski kolejną grę, która można scharakteryzować jako coś zabawnego, niebanalnego w zasadach oraz atrakcyjnego w formie. Kostki i tabliczki bardzo łatwo wyczyścić, aby przygotować elementy do kolejnej rozgrywki. Choć, szczerze mówiąc, ściereczki byłyby praktyczniejsze od gąbek na zatyczkach pisaków. Grę można bardzo łatwo zabierać na spotkania, bo wypraska wewnątrz jest idealnie dopasowana pod elementy, więc nie grozi nam bałagan w pudełku po transporcie. 🙂

BazgRoll to perspektywa wspaniałych chwil z przyjaciółmi lub rodziną! Któż z nas nie kryje w sobie artystycznej duszy. Prawda?

Tytuł: BazgRoll
Autor: Atnonin Boccara
Ilustracje: Simon Douchy
Wydawca: Foxgames (org. Blue Orange)
Wiek: 8 lat (młodsi, którzy już czytają poradzą sobie)
Liczba graczy: 3-6 osób
Czas: 20 minut

Serdecznie dziękujemy. Egzemplarzem recenzenkim obdarzył nas:

FoxGames
FoxGames

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *