Aquatica – malowniczo, sprytnie i bardzo głęboko!

Aquatica to gra zaprojektowana przez Ivana Tuzovsky’ego i wydana przez rosyjską firmę Cosmodrome Games. Do Polski zawitała dzięki Portal Games. Do gry może zasiąść maksymalnie 4 uczestników. Każdy stara się rozbudować swoje  własne podwodne królestwo i dzięki temu zostać najbogatszym monarchą ze wszystkich.

To gra karciana, ale sensem rozgrywki w Aquatica nie jest tworzenia talii. Jest to raczej narzędzie do zbudowania odpowiedniego układu na ręce. Mechanizm bardzo dobrze znany tym, którzy grali w Concordię. Cele, które każdy gracz próbuje osiągnąć dotyczą głównie podboju lub kupowania dostępu do kart miejsc. Znajdują się one we wspólnej puli na planszy głównej. Aby to zrobić, gracze używają kart postaci, które stopniowo ulepszają w trakcie gry – grając tylko jedną postacią na turę.

Jak pływać?

Każdy gracz otrzymuje planszetkę i 4 wyszkolone Manty. Zapewniają one dodatkowe akcje podczas gry. Każdy gracz otrzymuje 6 początkowych postaci i króla, który posiada unikalną umiejętność. Punkty zdobywasz w trakcie gry, gdy podbijasz lub kupujesz lokalizację albo osiągasz jeden z celów końcowych. Możesz przesunąć lokalizację w jednym z 5 miejsc na swojej planszy. Te lokalizacje przedstawiają rząd symboli.

Podczas swojej tury musisz zagrać kartę postaci, aby wykonać główną akcję. Dodatkowo –  przed lub po tej akcji możesz użyć swoich kart Miejsc (przesuwasz je w górę) i Mant, aby zyskać dodatkowe możliwości. Lokacje punktują, gdy zostaną wypchnięte na wierzch.

Na pierwszy rzut oka jest to skrajnie proste, ale projekt Tuzovsky’ego wykorzystuje nowatorską mechanikę, którą Cosmodrom nazywa „podnoszeniem karty”. Lokalizacje, które gracz już posiada, są umieszczane na specjalnej planszy gracza, a karty mają zasoby i specjalne moce na pozycjach zwanych „głębinami”. Aby wygrać, gracze muszą w każdej turze ostrożnie łączyć swoje karty postaci z potencjałem, jaki daje im ich głębia. Pamiętając, że każdej z nich można użyć tylko raz. Dodatkowo, każdy gracz zaczyna z pewną liczbą figurek manty, które również zapewniają zasoby i moce. Zdobycie większej ilości i uważne zaplanowanie ich użycia jest również kluczem do zwycięstwa.

Aquatica – królestwo różnorodności.

Aquatica to doskonała gra w swoich założeniach. Główną ideą rozgrywki jest łączenie działań w łańcuchy, aby jak najbardziej zmaksymalizować efekt. Gra Tuzovsky’ego świetnie wykorzystuje ten pomysł i niezwykle satysfakcjonujące jest zaplanowanie, a następnie wykonanie sprytnego ruchu, który daje wiele punktów. W szczególności liczba kart miejsc jest dość duża, a setup startowy charakteryzuje się dużym stopniem zmienności, więc jedna gra znacznie różni się od drugiej. Jest uwydatnione także poprzez moc przypisaną do koloru każdego gracza i unikalne początkowe karty króla przydzielane na początku rozgrywki.

Chociaż od razu widać, że nad Aquatica pracowało kilku artystów, ich różne style pasują do siebie. Jak można sobie wyobrazić, biorąc pod uwagę motyw wodny, w grze jest dużo niebieskiego, ale zespołowi Cosmodrome udało się również wprowadzić inne kolory do palety. Główna plansza dużego rozmiaru prezentuje się bardzo przyjemnie, a planszetki graczy zaprojektowane do „podnoszenia kart” nadają grze wyjątkową prezencję na stole. Figurki manty to uroczy dodatek, choć w gruncie rzeczy mogły być tylko kartami, ale jako miniatury stają się jednym z najbardziej zapadających w pamięć elementów gry.

Na ogół Aquatica trwa od 45 minut do godziny. Tury będą się naturalnie wydłużać  wraz z postępem gry, ponieważ kart na ręce przybywa, a decyzje są coraz trudniejsze. Jednak działania, które gracze w naturalny sposób zechcą podjąć, doprowadzają grę do końca płynnie bez zbędnego przeciągania. Gra jest również dość łatwa do nauczenia, a specyfika łączenia działań jest częścią, która wymaga największej atencji przy tłumaczeniu zasad.

Aquatica to atrakcyjna i przystępna w zasadach grą o średniej wadze, która dobrze bazuje na motywie morskim, także dzięki oryginalnym komponentom.

Tytuł: Aquatica
Autor: Ivan Tuzovsky
Ilustracje: Irina KuzminaAndrew ModestovOleg ProshinArtur VarenyevMarat Zakirov
Wydawca: Portal Games (org. Cosmodrome Games)
Wiek: 12+ 
Liczba graczy: 1-4 graczy
Czas: 30 – 60 minut

Portal Games
Portal Games

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *