Majestat , to po łacinie „maiestas”, co znaczy dosłownie „najwyższa cześć”. Dawniej, za republiki rzymskiej, była to najwyższa władza i godność całego narodu rzymskiego.
Czy Majestat będzie dla mnie Splendor killerem ?! Tego Wam nie powiem, bo nie grałem w Splendor 🙂 Wiem, że w Splendor grał Dziku i jest nim zachwycony. Natomiast mnie jakoś ten tytuł nie przekonał do siebie. Czas sprawdzić, jak to będzie w przypadku Majestatu, a zaczniemy standardowo od tego …
Co znajdziemy w pudełku ?
W pudełku przywitała mnie całkiem dobrze skonstruowana wypraska. Przyznam się Wam, że nie zdziwiło mnie to. Mam w kolekcji też inne gry wydane przez wydawnictwo Bard i większość z nich charakteryzuje się dobrą jakością wykonania. Znalazłem tam jeszcze:
- 70 żetonów (monety)
- 32 karty lokacji
- 60 kart postaci
- 4 karty poddanych
- 30 drewnianych pionków
- 1 instrukcja
- 1 podsumowanie zasad
Jak wygląda rozgrywka ?
Grając w Majestat cofniecie się do czasów średniowiecza. Ponieważ na ziemiach Majestatu koronę może nosić tylko najbogatszy z Was, musicie zrekrutować do swojego królestwa jak najwięcej poddanych! Postaram się Wam teraz w telegraficznym skrócie przybliżyć samą rozgrywkę, tak po ojcowsku-nerdowsku.
Przygotowanie do rozgrywki.
Ułóżcie karty lokacji przed sobą, każdy z graczy otrzymuje po jednej karcie lokacji każdego rodzaju.
Weźcie tyle kart poddanych ilu jest graczy (upewnijcie się, że wśród nich jest karta z rycerzem), potasujcie i rozdajcie każdemu graczowi po jednej. Następnie każdy z Was umieszcza 5 pionków na swojej karcie poddanych. Nieużyte pionki odłóżcie w łatwo dostępne miejsce jako rezerwę. Gracz, który posiada kartę poddanych z rycerzem zostaje pierwszym graczem.
Potasujcie karty postaci z czerwonym rewersem i połóżcie je zakryte na środku stołu. Następnie potasujcie karty postaci z zielonym rewersem. Zgodnie z tabelą z instrukcji odrzućcie z zielonej talii odpowiednią liczbę kart – jest ona zależna od ilości graczy. Pozostałe karty umieśćcie na kartach z talii czerwonej.
Wyłóż 6 wierzchnich kart z talii postaci i umieść je obok talii.
Żetony symbolizujące monety umieśćcie w łatwo dostępnym miejscu.
Rozgrywka.
W grze Majestat: Królewska korona kontrolujecie własne królestwo, składające się z ośmiu różnych kart lokacji. Wy i Wasi rywale będziecie walczyć o lojalność podwładnych, którzy pomogą Wam zwyciężyć.
Podczas swojej tury musicie zebrać jedną z wyłożonych kart postaci i umieścić ją pod kartą pasującą do lokacji. W ten sposób dana lokacja zostaje aktywowana, co może spowodować, że zyskacie monety albo pionki, zaatakujecie pozostałych graczy lub spowodujecie, że inni gracze otrzymają monety. Po wykonaniu akcji z lokacji następuje tura kolejnego gracza (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), który również zabiera jedną z wyłożonych kart postaci i aktywuje odpowiadającą jej lokację.
Kiedy zdobywacie monety podczas aktywacji lokacji,weźcie odpowiednią liczbę monet z rezerwy. Jeśli tracicie monety, odłóżcie je z powrotem do rezerwy. W dowolnym momencie gry możecie wymienić posiadane monety na monety z rezerwy o takiej samej łącznej wartości.
Koniec gry.
Gra kończy się w momencie, kiedy każdy z graczy będzie miał dokładnie 12 kart postaci w swoim królestwie. Następuje wtedy końcowa punktacja, a najbogatszy gracz wygrywa grę!
Podsumowując.
Z pewnością „Majestat: królewska korona” to bardzo dobra gra rodzinna i ekonomiczna. Charakteryzuje się ona znakomitą grywalnością. Natomiast proste zasady oraz czytelna instrukcja pozwalają szybko rozpocząć rozgrywkę nawet kilka minut po rozpakowaniu pudełka z grą. Na duży plus również jest dwustrony wariant kart lokacji, który oferuje nam dwa warianty rozgrywki (prosty oraz zaawansowany). Dodajmy do tego świetne wydanie, wysoką jakość komponentów i mamy grę, którą mogę Wam z czystym sumieniem polecić. Pokochała ją cała moja rodzina, a to najlepsza rekomendacja dla mnie 🙂
Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Zasady są na tyle przystępne, że nawet 7 latek ogarnie bez problemu, może jedynie na końcu przyda się drobna pomoc w policzeniu punktów. Jak dla mnie idealna gra rodzinna.
Czy są treści kontrowersyjne? Brak.
Tytuł: Majestat: Królewska korona
Autor: Marc André
Ilustracje: Anne Heidsieck
Wydawca: Bard Centrum Gier
Wiek: 7+
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 20 do 40 minut
Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:
Nałogowy gracz komputerowy, fan gier fabularnych i planszowych, mol książkowy oraz fan komiksów Marvel’a, DC. Szczęśliwy Ojciec 🙂 po prostu NERD