Z cyklu, Ojcowie Nerdowie – Mistrz Baśni – Marcin Kubiesa!

W dzisiejszym wydaniu naszego cyklu mamy dla was nasz mikro-wywiad z Marcinem Kubiesą, który jest autorem…Mistrza Baśni, czyli rewelacyjnej gry fabularnej dla dzieci, co jest po prostu takim rodzajem dziecięcego fun’u, który tutaj uwielbiamy!

Jesteś ojcem-nerdem, czy jak kto woli ojcem-geekiem. W jaki sposób wprowadzasz synów w swój „nerdowski świat”?

Czytaniem, wymyślaniem interaktywnych bajek i graniem w gry planszowe oraz fabularne. Moi synowie są jeszcze w przedszkolu, ale jak chyba każdy ,,nerdowski rodzic” widzę, że szybko łapią zasady i potrafią je wykorzystać na swoją korzyść.

Zanim zaczęliśmy na ,,serio” grać w planszówki i karcianki, to próbowaliśmy też gier fabularnych. Wymyślenie bohatera, przeżywanie wymyślanej na poczekaniu przygody, turlanie kostką, sprawiało nam wiele frajdy i zero irytacji, ponieważ te gry są zawsze kooperacyjne. Swojego czasu świetnie się nam grało w ,,Psi Patrol rpg”, które wymyśliliśmy wspólnie. Syn był Raiderem i dowodził pieskami. Ustalił, jakie mają zdolności i zrobiliśmy im proste karty postaci. Ja odgrywałem resztę bohaterów niezależnych np. panią burmistrz czy farmerkę Yuni. A że znałem setki książeczek i odcinków o Psim Patrolu, prowadzenie okazało się całkiem łatwe 😀

Jakie macie wspólne zajęcia, wspólne hobby?

Wspólne tworzenie gier planszowych to coś, co nas pochłania. Każdy tworzy swoją grę, a potem testujemy, jak działa. To świetna sprawa, ponieważ chłopaki uczą się, dlaczego zasady gry są ważne.

Oprócz tego dużo budujemy z LEGO, oglądamy filmy dokumentalne, czytamy książki o kosmosie i rakietach. Gramy też w piłkę i wnikliwie badamy bogatą przyrodę w ogródku.

 

 

Jakich rad udzieliłbyś młodym rodzicom czy w ogóle rodzicom każdego wieku?

Nauczyć się patrzeć pozytywnie na to nowe wyzwanie. Dostrzec to, jak wiele nowych rzeczy nauczyliśmy się dzięki posiadaniu dzieci. Jak wiele nowych wspomnień teraz mamy i jak bardzo odporni psychicznie się staliśmy. Dostrzec te wszystkie pozytywne zmiany, jakie w nas zaszły. A może odkryliśmy w sobie talent, który inaczej nigdy by się nie rozwinął?

Co oprócz rzecz jasna samej miłości, jest wg. Ciebie najistotniejsze w wychowaniu dziecka?

Chyba trzeba pozwolić dziecku być sobą. Oczywiście powinniśmy kształtować społeczne zachowania i pokazywać, jak ważne są dla nas pewne wartości, ale nie powinno być to przemocowe. Obserwujmy talenty naszych dzieci i wspierajmy je w ich marzeniach.

Gdybyś mógł tu i teraz spotkać się z samym sobą w wersji 12-letniej, to co byście mieli ze sobą wspólnego w kwestii zainteresowań/upodobań? Innymi słowy co jarało 12-letniego Marcina, a co jara Marcina dzisiaj?

12-letniego Marcina jarało czytanie fantastyki, granie w gry komputerowe i piłka nożna. Marzyłem, żeby zostać wielkim pisarzem (jak J.R.R. Tolkien) albo sławnym bramkarzem (jak Fabien Barthez czy Olivier Kahn).

Karierę bramkarską przerwała kontuzja, więc piłkę nożną zastąpiły gry fabularne – Dungeons & Dragons, Wiedźmin – Gra Wyobraźni, Wolsung, Savage Worlds (w końcu RPGi to też zabawa drużynowa). Gry komputerowe wciąż uwielbiam (RTSy i cRPGi), ale czasu jakoś mniej. Fantastykę dalej czytam często i namiętnie, a pisarsko spełniam się, pisząc gry fabularne i bajki dla najmłodszych. Pocieszam się, że Tolkien też zaczynał od książek dla dzieci 😀

Swojej młodszej wersji poprowadziłbym sesję RPG w Śródziemiu 😉 Szybciej złapałby bakcyla i może nie chował wszystkiego do szuflady 🙂

Dziękujemy Ci Marcinie za ten wywiad! A ze swojej strony serdecznie polecamy nie tylko Mistrza Baśni, ale także śledzenie i wsparcie najnowszego projektu Marcina – BAŚNIOGRY, która już 14 października wystartuje na wspieram.to, a której sami dumnie patronujemy!

Jeśli chcielibyście przetestować Baśniogrę wcześniej to na jej oficjalnej stronie można za darmo ściągnąć PDF „Zagubionego Czarodzieja”!

 

One comment

  1. Szkoda, że zagubiony czarodziej nie jest kolorowy. Zobaczę, czy przykuje uwagę mojego synka. Nie mniej jednak uważam pomysł za kapitalny !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *