Nie będę ukrywał, że wizja gier planszowych, jaką prezentują chłopaki z ekipy Thistroy Games jest mi bardzo bliska. Jak bardzo, to ocenić możecie sami. Szczególnie ci z Was, co śledzą posty na naszym blogu od początku. Gościli na naszym blogu tyle razy, że chyba poproszę ich o oficjalne stanowisko osobistego menadżera w ich ekipie 🙂 . Po ostatniej kampanii bardzo przyjemnej gry rodzinnej, jaką okazała się Skyline Express, chłopaki powracają z kolejną grą w moim ulubionym micro formacie. Od jakiegoś czasu prosiłem Michała o grę w kosmicznych klimatach. Może jakiś wypasiony Pocket Mars.? Podczas jednej z naszych rozmów powiedział: „wracamy w kosmos – będziesz zadowolony Hunter”. Potem nadszedł grudzień zeszłego roku i zaproszono naszą ekipę na testowe ogrywanie nowego tytułu, pod tajemniczą nazwą „Micro Cosmos„.
Pamiętam również, jak na pierwsze nasze testowe granie w Micro Cosmos, zaprosiłem moją ulubioną ekipę: Ghosta oraz Dadpoola. Dodatkowo muszę wspomnieć, że Ghost raczej nie jest z tych grających w planszówki i jedyne co kojarzy to Catan. Natomiast ja chciałem sprawdzić, jaka będzie jego reakcja i czy spodoba mu się gra. Na koniec okazało się, że nie tylko mu się spodobało. Podczas swojej pierwszej rozgrywki opanował tak dobrze zasady, że pokonał Michała oraz dwóch nałogowych graczy 🙂 . Od tego momentu wiedziałem, że to będzie dobra gra.
Kilka słów o grze Micro Cosmos
Jest to średniozaawansowana gra euro dla 1-4 graczy. Podczas rozgrywki zajmiecie się terraformowaniem zniszczonych planet, budowaniem koloni oraz placówek handlowych, poszukiwaniem ocalałych i osiedlaniem ich na przystosowanych planetach. Duża część rozgrywki opiera się na kartach załogi, które wykorzystuje się na kilka sposobów. Służą do pozyskiwania zasobów, poszukiwania ocalałych, ulepszania statku, czy do zakładania kolonii. Tak wszystko prezentuje się w skrócie.
Zaskoczyła mnie również ilość elementów, jaką zastaliśmy w grze. Podobno w finalnej wersji znajdziemy ponad 300 elementów, a całość wepchnięta została do naprawdę małego pudełka. Wreszcie porządny euras, który będę mógł zabierać ze sobą wszędzie. Nie wiem jak im się udało to zmieścić w tym małym pudełku 🙂
Dobra jak się w to gra?
Ponownie cieszę się, że chłopaki bardzo dobrze przygotowali się do kampanii. Tak dobrze, że powstały bardzo profesjonalne materiały wideo, jak grać w Micro Cosmos na ich kanale YT.
Na oficjalnym kanale Thistroy Games znajdziecie również video instrukcję do rozgrywki solo. Dodatkowo są tam jeszcze dwa duże materiały, pokazujące pełną rozgrywkę solo i na dwóch graczy. Polecam również tym z Was, którzy nie mają problemów z czytaniem w języku angielskim trzy fajne wpisy na BGG, których autorem jest sam twórca gry Kamil Lanige. Dzięki nim dowiecie się, jak wyglądał proces tworzenia gry.
Podsumowując.
Muszę przyznać, że nasza mała ekipa od grudnia 2021 intensywnie eksplorowała kosmos w poszukiwaniu nowych planet. Aby dotrzeć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek 🙂 Podczas naszych rozgrywek, gdzieś z tyłu głowy ciągle nam coś mówiło, że mamy do czynienia z grą planszową typu 4x (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate), ale bez jednego X (eXterminate)
Natomiast ja z dziką przyjemnością obserwowałem swojego syna, jak zagrywając karty wszystko sobie zgrabnie planował. W średniozawansowanej grze euro, gonił on swojego Ojca nerda i sprawił, że czułem jak depcze mi po punktach. Uwielbiam gry, które sprawiają, że spędzamy nasz wolny czas wspólnie. Póki jeszcze chce ze staruszkiem grać. Jeśli chodzi o oprawę graficzną, to mega fajne grafiki autorstwa Jarosława Wajsa sprawiły, że czujemy się jakbyśmy grali w „No Man’s Sky” na naszych komputerach. Mnie kupili. Jeśli chcecie się sami przekonać, jak to jest grać w Micro Cosmos już dziś, to polecam Wam wskoczyć na portal Tabletopia https://tabletopia.com/games/micro-cosmos . Gra jest tam dostępna za free 🙂 My natomiast 10 maja będziemy wspierać swoje wersje na platformie kickstarter draft kampanii jest już dostępny pod adresem https://bit.ly/KS_Cosmos_draft.
Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Bez wątpienia do gry możecie przystąpić już z 10 latkiem, który już zapewne dobrze liczy i potrafi sam decydować, co jest mu bardziej przydatne do zwycięstwa.
Czy są treści kontrowersyjne? Nie
Tytuł omawianej gry: Micro Cosmos
Autor gry: Kamil Langie
Ilustracje: Jarosław Wajs
Wydawca: Thistroy Games
Wiek: 10+
Liczba graczy: 1-4 graczy
Czas: 40-90 minut
Serdecznie dziękujemy! Egzemplarz recenzencki wypożyczyło nam wydawnictwo Thistroy Games
Nałogowy gracz komputerowy, fan gier fabularnych i planszowych, mol książkowy oraz fan komiksów Marvel’a, DC. Szczęśliwy Ojciec 🙂 po prostu NERD