Królestwo

Królestwo w 9 minut?

Królestwo jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem monarchii, określenie to stosuje się najczęściej w odniesieniu do władców chrześcijaństwa zachodniego. Jego odpowiednikiem w krajach prawosławnych jest carstwo, natomiast w islamie chanat.

https://pl.wikipedia.org/

Zbudować Królestwo w 9 minut, zapewne było to marzenie nie jednego władcy. Na pewno w prawdziwym życiu by to nie przeszło. Za to w kompaktowej grze planszowej wszystko jest możliwe. Ale na początek, jestem Wam winny kilka słów wyjaśnienia. Przed naszym rodzinnym wyjazdem na wakacje trafiła do mnie dosyć ciekawa przesyłka od wydawnictwa Hornet Games. Kiedy ją otworzyliśmy – zobaczyliśmy całkiem sporą ilość kompaktowych gier karcianych. Pomyślałem – dobra, wybierzmy kilka tytułów i zapakujmy na wyjazd. W wolnych chwilach ogramy i zobaczymy, który nam najbardziej przypadł do gustu.

Wakacyjna wyprawka w komplecie…

Jak widzicie zabraliśmy cztery małe gry: Nine-Minute Kingdom, Marcatores, Farm Fuss, Mixture Mischief. Przez dwa tygodnie intensywnego wypoczynku zawsze znalazła się wieczorem chwila na małą partyjkę. Od końca wakacji minęło już trochę dni. Dzieci przygotowane do roku szkolnego, a nam po takim czasie ogrywania w rodzinnym gronie, wyłonił się zwycięzca. To na tej grze skupimy się w tym wpisie. Nie będzie to mega długi tekst, ponieważ jest to gra, która mieści się w kieszeni plecaka i rozgrywka trwa około 9 minut 🙂

Zbuduj swoje Królestwo w 9 minut, o co tu chodzi?

Podczas gry będziecie budować swoje Królestwo umieszczając w nim karty do momentu, aż każdy z Was stworzy z nich Królestwo z 9 kart, tworzące kwadrat 3×3. Twórcy sprytnie wykorzystali połączenie kilku mechanik, ale szczególnie wyróżniają się dwie z nich:

  • Zamknięty draft – polegający na wybraniu jednej karty i przekazaniu reszty kart kolejnemu graczowi. Zaraz na myśl przychodzi mi tu gra 7 Wonders.
  • Rozmieszczanie płytek – doskonale znana fanom takich tytułów jak Carcassonne, czy Wodny Szlak.

Rozgrywka toczyć się będzie przez 9 rund. Podczas każdej rundy będziecie wybierać jedną z kart i zagrywać ją na stół. Niewykorzystane karty przekażecie graczowi po lewej. Punkty będziecie zdobywać na 2 sposoby. Podczas rozgrywki będziecie starać się wypełnić królewskie edykty oraz łączyć tereny z największą liczbą różnych symboli. Waszym celem będzie oczywiście zbudowanie królestwa, które przyniesie najwięcej punktów na koniec gry.

Gra posiada również, tryb solo, w którym wykorzystacie specjalnie stworzone do tego trybu karty misji. Niestety do tej pory nie było mi dane pograć solo, zawsze znalazł się ktoś chętny do rozgrywki 🙂

Królestwo
Królestwo w 9 minut…

Jakość wykonania.

Na początek warto wspomnieć, że nie oceniam egzemplarza gry z kickstartera, tylko typową wersję jaką możecie zakupić w detalu. Jest to typowe pudełko na grę opierającą się na kartach i jak za grę w cenie 45 złoty spełnia swoje zadanie. Karty są wykonane solidnie i sprawiają wrażenie, że wytrzymają dosyć sporo rozgrywek. Grafiki są czytelne i dobrze dobrane do tematu gry.

Podsumowując.

Nasza przygoda z małymi grami od wydawnictwa Hornet Games bezapelacyjnie wyłoniła najmocniejszy tytuł z całej testowanej czwórki. Posiada on wszystko co powinna mieć dobra tania kompaktowa gra. Dobre i sprytne rozwiązanie mechaniczne, jest łatwa do opanowania i całkiem fajnie pali zwoje podczas kombinowania. Świetnie się spisuje na wyjazdach oraz jako przerywnik między większymi tytułami. Dodatkowym plusem jest możliwość rozgrywki aż do 5 graczy. Jest coś w tym tytule co sprawia, że chcemy do niego wracać. Jeśli o nas chodzi to Nine-Minute Kingdom na stałe dołącza do naszej ekipy gier kompaktowych, znakomitych filerków. Oczywiście nie skreślamy pozostałych tytułów i zdecydowanie polecamy zapoznanie się z nimi. Miejcie oko na wydawnictwo Hornet Games – na pewno nie raz nas jeszcze zaskoczą 🙂

Hornet Games
Sporo z tego zestawu zabawy zafundował nam również tytuł Farm Fuss …

Zerknijcie również na wersję „roll and color” Nine Dice Kingdom, która na chwilę opublikowania tego wpisu właśnie ufundowała się na platformie kickstarter 🙂

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Testowałem na 11 latkach, dały radę. Gra uczy myślenia strategicznego i planowania.

Czy są treści kontrowersyjne? Nie

Tytuł omawianej gry: Nine-Minute Kingdom Base Game
Autor gry: Stefan Mieszczak
Ilustracje: Stefan Mieszczak
Wydawca: Hornet Games
Wiek: 8+
Liczba graczy: 1-5 graczy
Czas: 9~ minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo Hornet Games.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *