Arboretum

Arboretum – zbuduj swój ogród dendrologiczny!

Arboretum (łac. arbor, arboris – drzewo), ogród dendrologiczny, dendrarium – miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz zwykle prowadzi się badania nad nimi.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Arboretum

Przyznajcie się szczerze, że nie ma chyba miejsca, w którym piękno natury objawiałoby się tak wyraziście, jak w tętniącym feerią barw ogrodzie botanicznym. W okolicy mam dwa takie ogrody i bardzo lubię je odwiedzać o różnych porach roku. Zawsze zaskakują mnie one ilością barw. Dlatego zapowiedź wydania Arboretum przez wydawnictwo Rebel ucieszyła mnie bardzo. Ponieważ ja, moja lepsza połowa i oczywiście moi mali domownicy uwielbiamy piękne gry karciane, postaram się dla Was sprawdzić, czy za tym pięknem kryje się coś więcej. Zaczniemy oczywiście tradycyjnie od tego …

Co znajdziemy w pudełku ?

  • 80 kart drzew
  • instrukcja
Arboretum
Arboretum.
Arboretum
Arboretum – zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka ?

Arboretum, to gra karciana polegająca na mądrym zarządzaniu ręką i wykładaniu kart w taki sposób, by osiągać jak najlepsze wyniki punktowe. W grze będziecie tworzyć własny ogród dendrologiczny w taki sposób, aby odwiedzający goście mogli podziwiać rozwijające się kolorowe pąki i liście na Waszych drzewach.

Przygotowanie do rozgrywki.

Na początku musicie stworzyć talię, której wielkość jest zależna od ilości graczy przystępujących do gry. Ogólnie do dyspozycji macie 80 kart drzew należących do 10 różnych gatunków – po 8 kart w każdym gatunku.

  • gra czteroosobowa to 10 gatunków (80 kart)
  • trzyosobowa gra to 8 gatunków (64 karty)
  • gra dwuosobowa to 6 gatunków (48 kart)

Wybieracie pierwszego gracza i osoba po prawej stronie pierwszego gracza jest rozdającym. Rozdający tasuje talię i rozdaje po 7 kart każdemu graczowi. Z pozostałej części utwórzcie zakryty stos dobierania i połóżcie go w dobrze dostępnym miejscu dla wszystkich graczy.

Rozgrywka.

Każdy z graczy w swojej turze będzie mógł wykonać trzy akcje, które wykonuje się w następującej kolejności:

  1. Dobierzcie 2 karty na rękę. Karty możecie dobierać z wierzchu zakrytego stosu dobierania albo z wierzchu odkrytego stosu kart odrzuconych dowolnego gracza.
  2. Zagrajcie 1 kartę do swojego arboretum. W pierwszej turze zagrajcie 1 kartę z ręki i połóżcie ją odkrytą przed sobą – to początek Waszego arboretum. W każdej kolejnej turze musicie zagrywać karty w taki sposób, aby przylegały (krótszym albo dłuższym bokiem) do przynajmniej 1 innej karty w Waszym arboretum.
  3. Odrzućcie 1 kartę na wierzch swojego odkrytego stosu kart odrzuconych. Może to być dowolna karta z ręki, nawet ta, którą dobraliście w tej samej turze. Upewnijcie się, że Wasz stos kart odrzuconych jest widoczny dla przeciwników. Po odrzuceniu powinniście mieć na ręce dokładnie 7 kart.

Koniec gry.

Rozgrywka się kończy, gdy w stosie dobierania zabraknie kart. Gracz, który wziął ostatnią kartę, kończy turę, po czym następuje punktowanie końcowe. Ponieważ w grze punktujemy utworzone alejki z drzew – wygrywa gracz, który zdobył najwięcej punktów! W przypadku remisu wygrywa ten z remisujących, który ma w ogrodzie dendrologicznym więcej gatunków drzew. Jeśli remis nadal się utrzymuje, każdy z remisujących graczy według instrukcji powinien zasadzić drzewo – wygrywa ten z nich, którego drzewo po 5 latach będzie najwyższe 🙂

Podsumowując.

Na początku wydawało mi się, że to będzie prosta gra karciana i niczym mnie nie zaskoczy. Nawet nie wiecie jak bardzo się pomyliłem. Po kilku rozgrywkach zacząłem ją traktować jak pełnoprawny tytuł a nie jakiś tam przerywnik. Byłem zaskoczony tym, jak sprytnie można zaprojektować dobrą mechanikę opierając się na kartach, które posiadają tylko kolor i wartość. Podczas rozgrywki łapiecie się na tym, że zaczynacie nagle kalkulować, co Wam się opłaca, a co nie. W trakcie rozgrywki będziecie musieli myśleć wielowarstwowo i sporo kombinować, ponieważ nie jest to jedna z tych gier, w której wygracie przez przypadek. Elegancka mechanika i taka mnogość implikacji każdego ruchu w tak małej grze… czułem tu ducha klasycznych karcianek. Bardzo polecam Wam Arboretum – jest jedną z najciekawszych i najładniejszych karcianek jakie ostatnio przyszło mi zagrać.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Z pewnością jest to dobra gra dla dzieci, uczy planowania i strategicznego myślenia. Godne uwagi jest też to, że gra oferuje element edukacyjny z zakresu nauki gatunków drzew.

Czy są treści kontrowersyjne? nie występują

Tytuł: Arboretum
Autor: Dan Cassar
Ilustracje: Philippe Guérin, Chris Quilliams, Beth Sobel, Waldo Ramirez
Wydawca: Rebel
Wiek: 8+
Liczba graczy: 2 – 4 graczy
Czas: ok. 30 minut

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *