Gry quizowe istnieją chyba od zawsze. Gatunek ten spopularyzowany przez takie tytuły jak Trivial Pursuit, Milionerzy, 5 sekund, Times up, itp. jest jednym z bardziej popularnych dla „niedzielnych” graczy planszowych. Jest wielu ludzi, którzy kochają lub nienawidzą tego typu rozrywkę. WIEM LEPIEJ różni się od tradycyjnych gier planszowych i pod pewnymi względami tak jest to prawda. Pod nazwą Bezzerwizzer gra zdobyła popularność na całym świecie, a zwłaszcza w Skandynawii, gdzie sprzedano ponad milion egzemplarzy. W Szwecji została uznana za najlepszą grę roku 2009.
Na czym polega gra ?
Dzielimy się na 2-4 drużyny. Losujemy 4 płytki z kategoriami, a następnie decydujemy, w których z nich czujemy się najmocniejsi. Na tej podstawie układamy kategorie na swojej planszy, przyporządkowując im punkty (od 1 do 4), które otrzymają w przypadku poprawnej odpowiedzi. Przykładowo, jeśli uważamy, że jesteśmy mocni z geografii, powinniśmy ułożyć tę kategorię obok 4 punktów, jeśli nie znamy prawie żadnych filmów kładziemy je przy 1 punkcie i tak dalej.
Gdy wszyscy rozdzielimy swoje kategorie, rozpoczynamy zabawę. Odpowiadamy po kolei na wylosowane pytania, zaczynając od kategorii, które oznaczyliśmy jako najmniej wartościowe. Punkty za poszczególne odpowiedzi są zliczane na bieżąco.
Oprócz własnej wiedzy, mamy do dyspozycji również specjalne płytki taktyczne, które pozwalają nam pokrzyżować szyki przeciwnikom w najmniej oczekiwanym momencie:
- WIEM LEPIEJ, którą zagrywamy, gdy znamy odpowiedź na pytanie przeciwników i spodziewamy się, że oni jej nie znają.
- ZAMIANA, która pozwala na roszady w wyłożonych na stole kategoriach.
Nie ma kości ?!
Zacznijmy od rzutu kośćmi. W WIEM LEPIEJ nie zastosowano tej mechaniki. Moim zdaniem to świetny pomysł, ponieważ kostki tylko dodają „farta” do gry, gdzie najważniejsza jest wiedza. Nie unikniemy nigdy losowości w grze typu quiz, ponieważ objawia się ona w wybieraniu pytań dla poszczególnych graczy. Eliminacja kostek z rozgrywki, pozwala uniknąć sytuacji kiedy wygrywa gracz z lepszym rezultatem po rzucie.
Płytki są losowane z worka, więc żaden gracz nie może wpływać na kategorie. Gdyby gracze mogli po prostu wybrać własne kategorie, gra byłaby dość nudna moim zdaniem. W dwudziestu różnych kategoriach omówiono większość tematów, więc każdy powinien mieć kilka kategorii, w których jest dobry. Niektóre kategorie są dość wyjątkowe w przypadku gry quizowej. Chyba tylko w Milionerach widziałem pytania dotyczące architektury. Jeśli są jakieś tematy, w których nie jesteś szczególnie dobry, możesz umieścić je w miejscach o niskiej wartości, co oznacza, że nie stracisz za dużo, jeśli nie znasz odpowiedzi.
Rozmieszczenie kategorii jest właściwie jedną z ciekawszych mechanik w grze. Podoba mi się, że gra pozwala ci organizować kategorie w oparciu o to, jak dobrze czujesz się z tematem. Działa to naprawdę dobrze z możliwością zmiany jednej kategorii podczas każdej rundy. Możliwość zamiany płytek może mieć wpływ na grę i sposób, w jaki gracze zdecydują się ostatecznie umieścić swoje płytki. Im dłużej twój kafelek znajduje na planszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że inny gracz użyje żetonu.
ZAMIANA, aby go ukraść. Jeśli obawiasz się tego, możesz zdecydować się na grę we wcześniejszej rundzie, aby uniknąć wspomnianej kradzieży. Chociaż ta mechanika nie wnosi wiele strategii do gry, daje graczom pewne opcje.
Płytki ?!
Wreszcie, gra zawiera płytki WIEM LEPIEJ, które mają zadanie utrzymywać zaangażowanie podczas tur innych graczy. Podoba mi się, że gra daje ci różne możliwości, kiedy zagrać płytki. Jeśli jesteś naprawdę pewien tematu, możesz zagrać, zanim jeszcze usłyszysz pytanie. Jeżeli jednak nie jesteś pewien jakiejś kategorii, nie polecam zagrywania płytki WIEM LEPIEJ na ślepo, ponieważ jeśli się pomylisz, tracisz punkt. Jeśli chcesz grać bardziej bezpiecznie i zachowawczo, możesz poczekać do odczytania pytania. Podoba mi się pomysł z płytkami WIEM LEPIEJ, ale nie działają tak dobrze, jak mógłbym się spodziewać. Problem pojawia się, kiedy gracze mają podobną wiedzę na różne tematy.
W jednej gier, w którą grałem – prawie za każdym razem, gdy jakiś gracz zagrywał WIEM LEPIEJ, aktywny gracz także znał odpowiedź, więc tak naprawdę nic się nie stało. Dzieje się tak, gdy wszyscy mają wiedzę głównie na te same tematy. W konsekwencji będzie dochodziło do sytuacji – albo wszyscy gracze będą znać odpowiedź, albo żaden z nich. Oznacza to, że płytki WIEM LEPIEJ nie odgrywają dużej roli w ostatecznym zwycięstwie w grze.
Jednym z największych problemów, które mam z wieloma grami QUIZOWYMI, jest ich trudność. Większość gier z pytaniami dotyczy określonego tematu. Wymaga to, aby dana pozycja była dość specyficzna, jasno określona w zakresie pytań, ponieważ jest wiele różnych rzeczy, jakie można w nich zawrzeć.
Są też bardziej ogólne gry, takie jak wspomniany Trivial Pursuit lub 5 sekund, które zawierają pytania na wiele różnych tematów. I w tym wypadku rozgrywka nie powinna polegać na zadawaniu trudnych pytań, ponieważ obejmują szeroki zakres wiedzy. Tym bardziej pozytywną cecha WIEM LEPIEJ jest to, iż tutaj jest jest zachowany balans pomiędzy objętością tematu a szczegółowością pytania w kontekście – zbyt łatwe vs. zbyt trudne. Większość pytań sklasyfikowałbym na średnim poziomie trudności.
Jednak miks pytań trudniejszych i łatwiejszych skutecznie utrzyma różna grupę graczy przy planszy.
Solidne komponenty.
Chociaż wykonanie WIEM LEPIEJ nie ma w sobie nic spektakularnego, jeśli chodzi o komponenty, gra zdecydowanie wyróżnia się na tle wielu dostępnych gier quizowych na rynku. Zawiera 150 kart, co przekłada się na 3000 pytań, więc mamy zagospodarowany czas na wiele długich, jesiennych wieczorów. Może zdarzyć się powtórka pytania, ale jeśli nie masz pamięci fotograficznej, prawdopodobnie nie będziesz pamiętać większości odpowiedzi. Kolejna rzecz, która mi się podobała w komponentach to płytki. Wykonane z ładnego i grubego plastiku, a znajdująca się na nich ikonografia jest na tyle prosta, że każda kategoria jest dość łatwa do odgadnięcia, bez zaglądania do instrukcji. Jedyny zarzut, jaki miałem do płytek, to kwestia trwałości nadruku. Przy dłuższym użytkowaniu farba może zacząć odpryskiwać.. Chyba grawer byłby lepszy. Pomimo tego płytki są dobrze wykonane, więc zakładam, że farba wytrzyma dość długo.
Podsumowując.
WIEM LEPIEJ to jedna z lepszych gier typu quiz, w jakie kiedykolwiek grałem. Nie wprowadza żadnych rewolucyjnych rozwiązań, ale dodaje trochę strategii do gry, co bardzo pomaga. Chociaż niektóre pytania mogą być zbyt trudne lub zbyt łatwe, w większości wydają się być na odpowiednim poziomie trudności. Lubię kwestionować swoją wiedzę i dowiedzieć się, ile właściwie wiem lub nie 🙂
Kiedy usiadłem pierwszy raz do WIEM LEPIEJ, byłem zaintrygowany, gdyż jeden z opisów gry głosił – „gra ciekawostek, taktyki i oszustwa”. O ile aspekt pytań był dość oczywisty, ponieważ w końcu jest to gra opierająca się o pewien zasób wiedzy, o tyle interesowały mnie kwestie taktyki i oszustwa. Większość gier quizowych nie ma nic więcej do zaoferowania w kwestii mechanicznej poza odpowiadaniem na pytania. I to stawia WIEM LEPIEJ na pozycji gry, którą zdecydowanie warto się zainteresować!
Jeśli kochasz gry quizowe, z pewnością docenisz i polubisz WIEM LEPIEJ. Z drugiej strony, jeśli nie jesteś fanem tego typu tytułów –raczej nie zmienisz twojego zdania.
Czy są treści kontrowersyjne? Brak.
Tytuł: Wiem lepiej
Autor: Jesper Bülow
Wydawca: Rebel
Wiek: od 15 lat
Liczba graczy: 2 – bez ograniczeń
Czas: ok. 45 minut
Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:
Tata Filipa, geek, komiksomaniak i planszowy świr. Zagram zawsze, przeczytam wszystko.