Na końcu języka

Na końcu języka

Na końcu języka coś mieć a powiedzieć tylko „yyyyyyy…”. Wszyscy znamy to uczucie i nie raz go doświadczyliśmy.

Na końcu języka - nagrody !
Na końcu języka – lista nagród !

Podobno jest to jedna z najlepszych gier imprezowych na świecie! Przynajmniej tak twierdzą ci, co już grali. Zachwalał również Dziku, a ja standardowo po ojcowsku-nerdowsku powiem: sprawdzam i zacznę od tego …

Co znajdziemy w pudełku ?

Elementy gry jakie znajdziemy po otwarciu pudełka:

  • 96 kart (talia czerwona)
  • 96 kart (talia niebieska)
  • instrukcja
Na końcu języka
Zawartość pudełka.

Jak wygląda rozgrywka ?

Jest to gra w której musimy być szybsi niż nasi rywale – powiedzieć przed nimi to, co mamy na końcu języka! Waszym zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby kart. Zdobywać je będziecie w pojedynkach z innymi graczami.

Przygotowanie do rozgrywki.

Jest banalne po prostu. Wybierzcie jedną talię kart: czerwoną albo niebieską. Każda z nich zawiera inne kategorie. Potasujcie karty, podzielcie na 2 mniej więcej równe części i połóżcie na środku stołu rewersem do góry.

Rozgrywka.

Grę rozpoczyna największa gaduła (lub jak to było w moim przypadku najmłodszy gracz).

  • Bierze on 1 kartę z dowolnego stosu i kładzie ją przed sobą odkrytą.
  • Następnie kolejni gracze (zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) w podobny sposób odkrywają po 1 karcie i kładą je przed sobą.

Uwaga! Kolejne karty gracze będą umieszczać jedna na drugiej, tak aby były widoczne tylko te ostatnio położone.

  • W momencie, gdy na dwóch kartach graczy pojawi się ten sam symbol, dochodzi do pojedynku. Gracze jak najszybciej muszą podać hasło pasujące do kategorii znajdującej na karcie przeciwnika.
  • Gracz, który wygrał pojedynek, zabiera kartę przeciwnika i kładzie zakrytą przed sobą. Jest to jego zdobyty punkt.

Uwaga! Zachowajcie czujność. W momencie, gdy gracz pokonany w pojedynku oddaje zwycięzcy swoją kartę, odsłania on kartę leżącą pod spodem. Może to spowodować, że dojdzie do kolejnego pojedynku!

  • jeżeli wśród kart nie ma dwóch takich samych symboli, następny gracz bierze kartę z jednego z dwóch stosów i kładzie przed siebie.

W grze pojawiają się również karty specjalne. Jest ich osiem w każdej talii. Jeżeli kartą wziętą z któregoś stosu będzie karta specjalna, umieszczacie ją zawsze między stosami. Od tego momentu do pojedynków będzie dochodzić w dwóch sytuacjach – gdy pojawią się 2 takie same symbole oraz gdy pojawią 2 symbole z karty specjalnej!

Karty specjalne
Karty specjalne

Koniec gry.

Gra się kończy, gdy w obu stosach skończą się karty. Wygrywa osoba. która zdobyła najwięcej kart.

W przypadku remisu następuje dogrywka. Jeden z pozostałych graczy wykłada dowolną kartę, a gracze jak najszybciej muszą podać hasło z kategorii znajdującej się na niej. Zwycięzca dogrywki wygrywa grę.

Podsumowując.

Z pewnością wszyscy mieli rację – jest to jedna z najlepszych gier towarzyskich w jakie przyszło mi zagrać. Co do samej mechaniki, rozgrywki nie mam żadnych zastrzeżeń. Gra gwarantuje dużo śmiechu i zabawy przy każdej rozgrywce. Jest w niej wszystko czego wymagam od dobrej gry imprezowej – proste zasady, nieprzekombinowana grafika kart.

Jestem tylko trochę zawiedziony oprawą graficzną pudełka polskiej wersji gry. Czy naprawdę to pudełko musiało być czerwono-białe ?! Przed przystąpieniem do recenzji, przejrzałem #bgg, aby spojrzeć na inne wydania tej gry. Naprawdę można było się pokusić o pudełko w mniej agresywnych kolorach.

Pomimo tego małego mankamentu, trudno byłoby mi Wam jej nie polecić. Grajcie i bawcie się dobrze, potwierdzam jest to najlepsza gra imprezowa EVER ! 🙂

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Oczywiście, bez dwóch zdań. Zalecany wiek jest przesadzony, młodsi też dadzą radę.

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

Tytuł: Na końcu języka
Autor: Andrew Innes
Ilustracje: Łukasz Musiał, Cezary Szulc
Wydawca: Nasza Księgarnia
Wiek: 10+
Liczba graczy: 3 – 6 graczy
Czas: ok. 30 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *