Micro City

Micro City, czyli miasto w mojej kieszeni.

Micro City to kompaktowa gra, w której wcielicie się w rolę inżyniera, a Waszym zadaniem będzie budowa metropolii. Na naszym blogu ekipa wydawnictwa THISTROY Games pojawiała się z takimi tytułami jak Fejm, Pocket Mars czy Esport Manager. Mamy Was Panowie na oku 😉 Tak właśnie trafiłem na wspomnianą w tytule grę, kiedy była jeszcze w wersji „Print and Play”. Wydrukowałem, zagrałem i stwierdziłem, że fajnie byłoby mieć jej wersję kieszonkową. Gra na BGG wisiała od 2018 roku i kiedy pod koniec 2019 roku usłyszałem, że w 2020 ma trafić jej ulepszona kompaktowa wersja na platformę Kickstarter, to szalałem z radości. A jeszcze bardziej się ucieszyłem, że nasza ekipa będzie sprawowała oficjalny patronat nad polskim wydaniem tej gry. Powiem Wam, że podczas tego wirusowego szaleństwa, ekipa doskonale poradziła sobie i gra trafiła do wpierających szybciej niż się spodziewaliśmy.

Micro City, okiem wspierającego i patrona.

Na początek zaczniemy od tego, co zobaczyłem, kiedy odfoliowałem pudełko. Ponieważ wspierający odblokowali wszystkie możliwe progi, to nawet jak na tak małe pudełko zawartości jest sporo. No spójrzcie sami na zdjęcie poniżej.

Micro City
Zawartość pudełka + mata, którą otrzymywali wspierający w pierwszych 24h kampanii.

Prawda, że wszystko wygląda pięknie? Nie sposób wypisać listy całej zawartości gry, ponieważ jest ona bardzo długa, jak na taką małą grę 🙂 No, ale jak gameplay? – zapewne spytacie. Pozwoliłem sobie trochę pograć po otrzymaniu swojej wersji pudełkowej. Nawet można powiedzieć, że dałem sobie trochę więcej czasu niż zawsze.

Rozgrywka.

Jak już wcześniej wspomniałem – Micro City to gra, w której wcielacie się w rolę inżyniera, a Waszym zadaniem będzie budowa metropolii. W każdej rozgrywce Wasz cel będzie się zasadniczo różnił w zależności od wybranego trybu gry, ale zazwyczaj będzie nim wybudowanie wszystkich poziomów wybranego przez Was budynku w określonym czasie. Ta mała gra oferuje Wam tryb dla 1 gracza, kooperacyjny wariant dla 2 graczy oraz tryb rywalizacyjny dla 2 graczy.

Rozgrywka jest oparta na dość popularnej mechanice worker placement. W dosłownym tłumaczeniu znaczy to „ustawianie pracowników” a w naszym przypadku – naszego inżyniera. Dodatkowo wspomagać Was przy tym będą zagrywane karty z ręki oraz dwie kostki k6. Wszystko jest tak instynktowne i proste, że opanowanie mechaniki nie zajęło mi zbyt wiele czasu. Po dwóch rozgrywkach mogłem już grać bez zerkania w instrukcję.

Wasza rozgrywka będzie rozgrywana przez szereg rund. Ich liczba jest zależna od wybranego przez Was budynku podczas przygotowywania gry i poziomu trudności. Każda z rund składa się z 4 faz, które następują kolejno po sobie.

  • Przygotowania.
  • Projektów.
  • Inwestycji.
  • Końcowej.

Koniec gry nastąpi w chwili, gdy:

  • Znacznik Czasu osiągnie na torze rund pole „0”.
  • Kiedy musicie umieścić znacznik inwestycji na planszy miasta, a w Waszej puli Inwestycji nie ma żadnego znacznika.

Gra kończy się wygraną w chwili, gdy ukończycie ostatni poziom wybranego budynku. Tyle w telegraficznym skrócie.

Jeśli interesuje Was szersze info na temat rozgrywki, to możecie skorzystać z filmików umieszczonych poniżej. Za to uwielbiam tę ekipę – za ich profesjonale podejście do tematu. Zasadniczo każda wydana przez Thistroy Games gra ma świetną video instrukcję na Youtube. Nie inaczej było tym razem a poniżej filmiki prezentujące każdy tryb rozgrywki w Micro City.

Jak grać + rozgrywka solo.
Kooperacyjny wariant dla 2 graczy.
Tryb rywalizacyjny dla 2 graczy.

Podsumowując.

Nie ma co się oszukiwać – mam słabość do małych gier. Lubię mieć jakieś gry zawsze pod ręką w każdej sytuacji. Wydawnictwo Thistroy Games wpisuje się idealnie w moje potrzeby. Gra została wykonana i zaprojektowana z niesamowitą dbałością o każdy szczegóły. Polubiłem bardzo tryb solo, dzięki któremu mogę usiąść wieczorem, po całym wyczerpującym dniu i naładować baterię budując małe miasto. Ale nie myślcie sobie, że rozgrywka jest banalna. Ta niepozornie mała gra, zmusi Wasze szare komórki do wytężonej pracy. Będziecie kombinować i rozważać różne opcje. Dodatkową zaletą tej małej gry jest również olbrzymia regrywalność, której mógłby pozazdrościć niejeden duży system. Jestem bardzo zadowolony, że wsparłem Micro City i zainwestowałem w rozwój tego jakże dobrze zapowiadającego się wydawnictwa. Jeśli będziecie mieli okazję jeszcze gdzieś nabyć Micro City – nie zastanawiajcie się. Naprawdę warto.

A dla tych, co przegapili kampanie, mam dobrą wiadomość. Na jesieni mała partia gry Micro City trafi do sklepów. Grę możecie również zamówić bezpośrednio od wydawcy, pisząc na mail hello@thistroy.com 🙂

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Spokojnie już można usiąść z 9 latkiem, przetestowane na moich dzieciach.

Czy są treści kontrowersyjne? Nie

Tytuł: Micro City – druga edycja
Autorzy: Miachał Jagodziński, Jarosław Wajs, Kamil Langie
Ilustracje: Jarosław Wajs
Wydawca: Thistroy Games
Wiek: 10+
Liczba graczy: 1 – 2 graczy
Czas: 10 do 45 minut

Serdecznie dziękujemy! Egzemplarzem recenzenckim wsparło nas wydawnictwo:

Thistroy Games

2 komentarze

  1. Hej. Nie wiem, po co są te planszetki z 1 zdjęcia umieszczone pod pudełkiem (dubluje w sumie kartę przedsiebiorstwa, gdzie odznaczany zasoby). Oraz mata, niby co na niej mam kłaść, skoro taka maleńka.
    Oswiecisz mnie?

    1. Hej, to jest ulepszona wersja planszetek przedsiębiorstwa z kampanii na Kikstarterze jeden z progów je odblokowywał. Zastępują one te podstawowe. Natomiast na macie umieszczasz swoje przerzucone kostki w prawej górnej części jak już wykorzystasz przenosisz je do sekcji poniżej. Po lewej stronie maty umieszczasz zagraną kartę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *