Są dziwne zawody, są dziwne fascynacje. Dla niektórych są nimi także planszówki. Na szczęście jednak jest wielu mądrych ludzi, którzy szerzą wśród ludu tą zacna formę rozrywki. 🙂
Po co mieć w orbicie zainteresowań takie oklepane tematy jak historia, medycyna czy łucznictwo. Ja wolę zostać Lepidopterologiem!
Jak dokonać? Studia powiecie. Doktorat powiecie. Profesura powiecie. Błąd! Wystarczy tylko to.
Albo aż to. 🙂
Przewrotne Motylki to gra autorstwa Martina Nedergaarda Andersena. Gra niezwykle kolorowa, przepiękna i śmiejąca się zachęcająco już okładki w kierunku 2-5 graczy, w wieku już od 5 lat oferująca zabawę na ok. 20 minut. W Polsce za wydanie tytułu jest odpowiedzialne niezawodne Lucrum Games, które swoją droga musi mieć jakiś patent na dobre gry ze zwierzęcym motywem przewodnim. Wspomnijmy tu utytułowane Przebiegłe Wielbłądy,Yeti z ciekawą planszą 3d czy uwielbiane przez dzieci i rodziców kooperacyjne Myszki w opałach. Tomek Międzik i spółka chyba wiedzą co robią, bo Przewrotne Motylki zmierzają tą samą drogą.
Egzamin Wstępny. O co chodzi Panie Psorze?
Celem gry jest przewracanie skrzydełek na swojej planszetce łąki w poszukiwaniu motylków wskazanych na kartach. Jeżeli znajdziesz motylka przed innymi graczami, zdobywasz kartę . Posiadanie na koniec gry największej ilości kart spośród wszystkich graczy zapewnia Ci zwycięstwo i tytuł Lepidopterologa!
Przebieg studiów. Jak to przejść?
Każdy gracz otrzymuje planszetkę łąki z ruchomymi skrzydełkami motylków w różnych kolorach. Następnie na środku ląduje talia 13 kart ułożona w stos awersem z 1 motylkiem (poziom łatwy) lub 2 czy 3 motylkami (poziom trudny).
Na sygnał startowy odsłaniana jest pierwsza karta z wierzchu stosu i gracze jednocześnie starają się odnaleźć na swojej planszetce łąki motylka widocznego na swojej karcie. Pierwszy gracz, który tego dokona krzyczy: MAM GO i demonstruje rozwiązanie współgraczom. Jeśli rozwiązanie jest prawidłowe zdobywasz kartę i pokonujesz kolejny szczebel edukacji motylkowej. Jeśli jednak popełnisz błąd i wskazany przez Ciebie motylek nie jest identyczny z tym na karcie, musisz oddać wcześniej zdobytego motylka i wsunąć kartę z jego wizerunkiem na spód stosu.
Musisz być niezwykle uważny i szybki. W poziomie trudnym musisz znaleźć wszystkie widniejące na karcie motylki. Maja być widoczne jednocześnie! To już nie przelewki! Liczy się szybkość kasjera i spostrzegawczość księgowego. 🙂
Gra kończy się, kiedy wyczerpie się stos 13 kart. Gracz z największą ilością kart wygrywa. W przypadku remisu (na poziomie trudnym) decyduje ilośc motylków. Uffff…
Promocja. Zdałem Panie Psorze?
Cóż. Nie jest łatwo. Mimo, że jest to gra już dla 5 latków, to poziom trudny jest naprawdę hard! Gra ma niesamowita miodność. „Cierpi” na syndrom jeszcze jednej partii, dlatego orientacyjny czas 20 minut na rozgrywkę jest idealnie skrojony. W wariancie łatwym gramy familijnie, możemy pomagać dziecku. Wierzcie mi jednak, to pomoc na krótka metę. Potem maluchy w swojej wrodzonej spostrzegawczości rozpędzają się i ja tylko mogę obserwować z boku jak zakrzywia mi się czasoprzestrzeń.
Przewrotne Motylki wpasowują się w tą gamę gier spostrzegawczych jak Duszki czy Dobble. Uważam jednak, że mają wielką przewagę na nimi. Element zręcznościowy. To trzeba zobaczyć na własne oczy – 4 osoby siedzą i wertują planszetki, obracają je w różne strony jak poranną gazetę w poszukiwaniu działu ogłoszeń o pracę. Słychać wręcz furkot skrzydeł. I co kto powiedział, że dzięki planszówce nie poczuje łąki w domu? Mimo iż głównym adresatem są dzieci, to Przewrotne Motylki mogą się sprawdzić jako zaskakujący filer.
Nerdads.pl serdecznie poleca.
Czy powinny grać w to dzieci? To tytuł idealny na grę w każdej konfiguracji – dzieci i dorośli, same dzieci. Prostota zasad zachęca do rozgrywki. Emocje gwarantowane. I ta piękna kolorowa grafika
Czy są treści nieodpowiednie dla dzieci? Nie, jak to! Jedyny problem, to odciągnięcie ich od rozrywki. Filip uwielbia. 🙂 No i chyba nie każde dziecko wymówi w ramach zwycięstwa – Jestem Lepidopterologiem! 🙂
- Tytuł: Przewrotne Motylki.
- Wydawca: Lucrum Games
- Wiek: 5-105.
- Liczba graczy: 2-4
- Czas: 20 minut.
Grę do recenzji przekazał sklep:
Bardzo dziękujemy.
Tata Filipa, geek, komiksomaniak i planszowy świr. Zagram zawsze, przeczytam wszystko.