Karty Grabowskiego – dodawanie i odejmowanie.

Każdy z Was na pewno zastanawiał się kiedyś, jak w przyjemny i mało bolesny sposób wprowadzić nasze dzieci w świat cyferek, liczenia, dodawania i odejmowania. Ponieważ kształtowanie umiejętności rachunkowych zaczyna się właśnie od dodawania i odejmowania. Kłopot z tym, że tradycyjny sposób nauczania trwa długo i jest mało atrakcyjny. Jeżeli nauka będzie nudna, dziecko będzie mało interesowało się matematyką.

Tutaj z pomocą przyszły w moim przypadku właśnie Karty Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”. Przyznam się, że trochę naszukaliśmy się razem w moją lepszą połową zanim na nie trafiliśmy.

Na początek może powiem Wam kim jest Pan Grabowski, a dokładnie Pan Andrzej Grabowski. Jest on trenerem lekkiej atletyki i nauczycielem matematyki. Wychował 30 medalistów mistrzostw Polski juniorów w biegach średnich i długich. Podopieczni Andrzeja Grabowskiego 22-krotnie reprezentowali Polskę podczas Mistrzostw Europy lub Świata w kategorii juniora. Podczas swojej pracy w szkole dostrzegł, że przez wprowadzenie elementu zabawy w lekcjach matematyki – dzieci bardziej aktywnie udzielały się na lekcjach. Tak po wielu latach prób opracował w 1995 roku karty matematyczne „Tabliczka mnożenia”, które zostały wydane w 1996 roku. Cztery lata później powstały karty „Dodawanie i odejmowanie”.

Właśnie te ostanie chcę Wam troszeczkę przybliżyć, ponieważ od ponad 18 lat pomagają one dzieciom w doskonaleniu umiejętności dodawania i odejmowania.

Co znajdziemy w zestawie, który otrzymamy ?

W skład zestawu wchodzą specjalne karty do gry (karty duże z liczbami, dżokery oraz karty małe ze znakami działań), szablon „Graf” oraz książka prezentująca 19 gier i zabaw o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Dzięki takiemu zestawowi mamy możliwość stworzenia różnego typu równań i nierówności.

Jak wygląda rozgrywka ?

Jak już wspomniałem wcześniej – w książce znajdziemy aż 19 gier i zabaw i trudno będzie je tu wszystkie opisać. Ale myślę, że śmiało mogę podać jeden przykład. Jest nim zabawa nazwana „Rozsypanka”.

Na początek przygotowujemy duże karty, na których są liczby od 0 do 10 (w zestawie jest ich 44 sztuki).

Przebieg gry wygląda następująco:

  • Siadamy z dziećmi przy stole, wspólnie przygotowane karty odkryte umieszczamy na stole w dowolnej kolejności (np rozsypujemy).
  • Uczestników zabawy obowiązuje kolejność zgodna z ruchem wskazówek zegara.
  • Zabawę rozpoczyna najmłodszy uczestnik, najpierw bierze dowolną kartę np „4”, kolor karty nie ma znaczenia.
  • Następnie spośród kart leżących na środku stołu szuka karty takiej, aby po dodaniu liczb znajdujących się na kartach otrzymał 10. Na przykład dla karty „4” szuka karty „6”, bo 4+6=10.
  • W kolejnym kroku gracz układa karty „6” i „4” na stole przed sobą: mają być odkryte i leżeć obok siebie. Tworzą one jego magazyn.
  • Teraz ruch należy do kolejnej osoby: wybiera dowolną kartę i dobiera do niej taką aby otrzymać sumę równą 10. Następnie odkłada swoje karty do tzw magazynu.
  • W ten sposób grający kolejno dobierają po dwie karty i układają w swoich magazynach. Osoba, która się pomyli, musi dać „fant” (w moim przypadku małe kolorowe kuleczki), który odkładamy na środek.
  • Na koniec uczestnicy zabawy wykupują fanty (o ile takie są). Sposób wykupienia również zależy od Was (ja tu wygrałem wariant wykupienia przez narysowanie rysunku).
  • Osoby, które nie popełniły błędów otrzymywały tytuł „Mistrza Dziesiątek” (dla urozmaicenia można przygotować małe dyplomy).

Podsumowując.

Czy mogę Wam polecić Karty Grabowskiego? Oczywiście, że tak ! Są to przyzwoicie wydane i czytelne karty. Polecę je oczywiście szczególnie rodzicom którzy mają dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Są one odpowiednie dla dzieci, które lubią liczyć – będą dzięki nim doskonalić umiejętność liczenia. Przydadzą się również tym, co słabo liczą na palcach – dzięki nim szybciej przejdą na rachunek pamięciowy.

Czy gra jest odpowiednia dla dzieci? Jak najbardziej powstała, aby uczyć nasze dzieci matematyki przez zabawę.

Czy są treści kontrowersyjne? Brak.

  • Tytuł: Kary Grabowskiego „Dodawanie i odejmowanie”
  • Autor: Andrzej Grabowski
  • Wydawca: Karty Grabowskiego
  • Liczba graczy: 1-6
  • Czas: wszystko zależy od gry jaką wybierzemy.

Polecam Wam również oficjalną stronę wydawcy https://kartygrabowskiego.pl/ znajdziecie tam również inne tytuły, które mogą Was zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *