Po znacznie dłuższej przerwie niż przewidywałem, wracam do tematu nagród Akademii Filmowej w kontekście szeroko pojętych filmów fantastycznych. Poprzednio przeglądaliśmy filmy z 1979 r., tym razem przenosimy się o 10 lat do przodu do 1989 r., który to przyniósł nam naprawdę sporo ciekawych pozycji!
Zatem bez zbędnego przedłużania lecimy losowo bez żadnej ustalonej kolejności!
Batman reż. Tim Burton
Klasyk i chyba jedna z lepszych ekranizacji komiksowych. Tim Burton zaserwował nam niepowtarzalny klimat (ok…powtórzył go w drugiej części…) naprawdę mrocznego Gotham, w którym nie można czuć się bezpiecznie. W ogóle oglądanie jakichkolwiek filmów o Batmanie powinno się chyba zacząć od filmów Burtona i dopiero potem oglądać późniejsze.
Michael Keaton choć nie był nie-wiadomo-jak-zbudowanym mężczyzną, to jednak był wiarygodnym Mrocznym Rycerzem, natomiast Jack Nicholson fenomenalnie odwzorował komiksową postać Jokera. Choć wahał się przed wzięciem roli…
Ciekawostki
- Jak już wspomniałem, Nicholson wahał się przed wzięciem roli, wobec czego twórcy udali się do Robina Williamsa (wyobrażacie sobie go w roli Jokera?! WOW!), a gdy ten zaakceptował rolę, powiedziano Jackowi, że jak nie on to Williams ją bierze…i w końcu się zdecydował, a Williamsowi podziękowano.
- Protesty wobec twórców filmów to nie zmora XXI wieku, bo już podczas kręcenia Batmana, Warner Brothers otrzymało ok. 50 tys. listów z prośbami by zmienić Keatona.
- Ten film jako pierwszy ukazał genezę Jokera.
- Jest to JEDYNY film o Batmanie, w którym jest tylko jeden główny przeciwnik.
Batman był największym kasowym hitem w USA ale zdobył tylko jedną statuetkę w 1990 r. za Najlepszą Scenografię (Best Art Direction). Żadnych innych nominacji.
Indiana Jones i Ostatnia Krucjata reż. Steven Spielberg
Druga część przygód Indy’ego (moim zdaniem najlepsza…Spielberg też tak uważa) była również drugim największym hitem kasowym w USA, a największym w skali światowej w 1989 r.
Jeśli nie widzieliście tego filmu (choć to mało prawdopodobne) to wiele tracicie. Filmy z Indym to perełki i warto je obejrzeć nawet z rodziną bo to w równiej mierze filmy familijne jak i przygodowe.
Ciekawostki
- Lucasfilm na potrzeby filmu zamówiło 1000 sztuk, zdrowych szarych szczurów na potrzeby jednej sceny. W ciągu 5 miesięcy wychodowano 5000, a 1000 mechanicznych użyto do sceny spalenia.
- Spielberg wolał zrobić Ostatnią Krucjatę niż Big (u nas pt. Duży z Tomem Hanksem) czy Rain Mana, które mu oferowano.
- Sean Connery miał rapterm 58 lat w trakcie kręcenia, a więc 12 lat mniej niż Harrison Ford, jednak jego postać miała 75 lat.
- Większość mundurów Nazistów w scenie berlińskiej była oryginalna.
- Steven Spielberg kazał wszystkim aktorom odgrywającym role Nazistów skrzyżowac palce za plecami podczas kręcenia „Sieg Heil„.
Ostatnia Krucjata otrzymała nominacje za Najlepszą Muzykę (Best Original Score), Najlepszy Dźwięk (Best Sound) oraz Najlepszy Montaż Dźwięku (Best Sound Effects Editing). Wygrała tylko tę ostatnią kategorię.
Mała Syrenka reż. Ronald Clements & John Musker
Trudno znaleźć kogoś kto nie oglądał filmu-bajki o najpopularniejszej w historii syrence, chociaż większość żyje pewnie w przeświadczeniu, że prawdziwy tytuł to „Arielka”.
Ta bajka jest wśród znawców tematu znana jako pierwszy tytuł epoki Renesansu bajek Disneya, czyli tzw. dziesięciolecia gdy bajki spod znaku Myszki Miki były nie tylko sukcesem finansowym ale i cieszyły się uznaniem krytyków filmowych!
Nawet dzisiaj ogląda się to całkiem nieźle jeśli przymknie się oko na w sumie głupie wzorce zachowań głownej bohaterki (ale hej, to w końcu tylko bajka!).
Ciekawostki
- Mała Syrenka była pierwszym filmem bazującym na istniejącej bajce od czasów Śpiącej Królewny z 1959 r.
- Amerykański aktor użyczający głosu Księciu Filipowi miał zaledwie 16 lat w trakcie kręcenia.
- Arielka jest ruda głównie by wyróżnić ją od innej syrenki, mianowicie od postaci granej parę lat wcześniej przez Daryll Hannah w filmie Splash (z Tomem Hanksem!)
- Arielka to pierwsza postać Disneya, której widać goły brzuch jak i dekolt!
- …w oryginalnej bajce Andersena wcale nie było tak różowo…
Arie….Mała Syrenka była nominowana trzykrotnie w dwóch kategoriach! To nie błąd!
Pierwszą statuetkę zgarnęła za Najlepszą Muzykę Filmową, a drugą za Najlepszą Piosenkę – i tu warto nadmienić, że nominowane były „Under the Sea” oraz „Kiss the Girl” – wygrała ta pierwsza.
The Abyss reż.James Cameron
Z całej dzisiejszej listy jest to film, którym najbardziej się rozczarowałem. Owszem, nie oglądałem tego filmu ani w 1989, ani w latach 90′ lecz w sumie całkiem niedawno, niemniej niejednokrotnie zdarzało mi się oglądać filmy, które premierę miały X lat wcześniej i wcale nie przeszkadzało to w zachwytach. Tu niestety było inaczej.
Film Jamesa Camerona, więc człowieka od ALIENS (1986!). Dno oceanu, awaria stacji, niewyjaśnione zjawiska. Kurczę, myslałem że będzie nieźle. W rolach głównych Ed Harris i Michael Biehn. Sounds good!
Niestety całość mnie raczej znudziła. Jedna scena w całym filmie trzymała w napięciu, poza tym niestety kicha. Owszem, efekty specjalne są bardzo ładne, szczególnie gdy się pamięta, że to był jednak 1989 rok, ale efekty to nie wszystko…w każdym razie masz prawo się nie zgodzić! Kto wie, może dla ciebie to hicik i perełka z czasów dorastania! Ja do tego pewnie już nie wrócę…
Ciekawostki
- Płyn do oddychania pod wodą istnieje naprawdę!
- Zarówno Ed Harris jak i aktorka Mary Elizabeth Mastrantonio mają bardzo złe wspomnienia z kręcenia filmu, do tego stopnia, że nie chcą się na ten temat wypowiadać.
Otchłań wygrała tylko jedną złotą figurkę za Najlepsze Efekty Specjalne. Pozostałe nominacje: Nejlepsza Scenografia, Najlepsze Zdjęcia i Najlepszy Dźwięk.
Powrót do Przyszłości II reż. Robert Zemeckis
Powrót do Przyszłości to chyba jeden z tych filmów, który się chętnie ogląda raz na jakiś czas gdy leci w TV. Nieważne która część. Ba! Być może po przeczytaniu tego tekstu najdzie cię ochota na włączenie którejś!
Nie wiem czy są na świecie ludzie krytykujący sequele tej serii (tak jak np. niektórzy fani Obcego krytykują cz.3 i 4, czy starwarsowcy krytykujący najnowszą trylogię), bo w moim odczuciu wszystkie są rewelacyjne i nigdy kogoś takiego nie spotkałem.
To co dała nam część druga – to latające samochody! Już na samym początku zostajemy przeniesieni w futurystyczny rok…2015! Są hologramy, latające deskorolki (ekhm…deski…) no i te latające bez problemu auta! Mamy 2019, latających aut jeszcze nikt nie wyprodukował…zamiast tego mamy kolejną wersję iphone’a, twerking i nową edycję Big Brothera.
Ciekawostki
- Elijah Wood po raz pierwszy na dużym ekranie! Tak, ten mały Frodo pojawia się na samym początku w knajpie!
- W jednej ze scen widać latającego Spinner’a z Blade Runner’a!
- Ulubiony film Roberta Zemeckisa
- Film zaczyna się dokładnie tak jak kończy się cz.I, jednak z powodu zmiany aktorki grającej Jennifer, trzeba było scenę nakręcić od nowa.
Jedyna nominacja do Oskara – za efetky specjalne, co zdoibyła wspomniana wcześniej Otchłań…pffff….
Ghostbusters II reż. Ivan Reitman
To już trzeci sequel na tej liście (nie ostatni!) i szczerze powiedziawszy, nie jestem pewien czy kiedyś sequele były po prostu lepsze niż dzisiejsze czy może patrzę na nie wszystkie przez pryzmat tego, że gdy je oglądałem po raz pierwszy to byłem dzieckiem i byle film sprawiał mi przyjemność.
To powiedziawszy, uważam drugą część Pogromców Duchów za równie dobrą jak pierwsza.
O rany, była jeszcze bajka! Bajka była przekozacka!
Ciekawostki
- Rolę Vigo odgrywał aktor Wilhelm von Homburg, jednak wszystkie jego kwestie mówione podłożył bardziej dziś znany Max von Sydow. Ponoć Homburg wyszedł z premiery w gniewie gdy się zorientował.
- Wygląd Janine się drastycznie zmienił w stosunku do części pierwszej by pasował do jej wyglądu z bajki The Real Ghostbusters.
Zero nominacji do Oscara. W sumie to nie dziwi, bo AŻ TAK fenomenalny ten film nie był…
Mucha 2 reż. Chris Walas
Serię The Fly wspominam bardzo dobrze i nawet jakiś czas temu sobie całość odświeżyłem i dalej uważam, że – podobnie jak seria Obcy – trzyma się nieźle!
Wizualnie twórcy odwalili kawał dobrej roboty zarówno przy jedynce jak i przy dwójce, a do tego fabuła też trzyma się kupy (do pewnego stopnia).
Cała seria jest de facto remake’m filmu z 1958 r.
Dwójka nie zawodzi ze swoim zakończeniem filmu, które robi wrażenie i zapamiętuje się je na długo – nie chcę spoilerować, bo być może ktoś nie widział. W każdym razie polecam! W jedynce główną rolę gra Jeff Goldblum i Geena Davis, a w dwójce Eric Stoltz!
Ciekawostki:
- Keanu Reeves odrzucił głównę rolę w tym filmie, a Josh Brolin (czyli Thanos) brał udział w castingu.
- Eric Stoltz z kolei zaakceptował rolę dopiero po zmianach w scenariuszu.
- W niektórych kinach w USA trzymano pielęgniarki na wypadek ostrych reakcji widzów.
- Film się ponoć nie spodobał reżyserowi jedynki Davidowi Cronenberg’owi.
- Mimo iż Mucha III nigdy nie powstała, w 2015 r. wydano komiks „The Fly: Outbreak”, który kontynuuje fabułę z dwójki.
Podobnie jak dwójka Pogromców Duchów, zero nagród czy nominacji ze strony Akademii Filmowej.
Oprócz powyższych filmów, w 1989 r. wyszły też inne z szeroko pojętej fantastyki, jednak ich (za wyjątkiem pierwszego) nie widziałem ale też nie miały żadnych nominacji w kontekście Oscarów.
Kochanie, zmnieszyłem dzieciaki to też jeden z filmów, które kiedyś były katowane czy to w wypożyczalni VHS czy w TV. Jako dzieciak oglądałem z przyjemnością, nie widziałem od lat.
Film doczekał się sequeli i ponoć na Disney+ będzie reboot….
Halloween 5, czyli pewnie Michael Myers, który ciągle żyje i pewnie kogoś tam w tym filmie zabija…nie wiem, raczej tego nigdy nie obejrzę.
Piątek 13-go VIII: Jason zdobywa Manhattan to z pewnością nie jest film o młodej aktorce, która podbija świat biznesu. Zapewne jest Jason, który ciągle żyje i pewnie kogoś tam w tym filmie zabija…
Communion (pol. Wspólnota) to z kolei tytuł po który w końcu sięgnę. Opowiada historię rodzinki, która w małym domku doświadcza spotkania pozaziemskiego, ojciec (Chrisopther Walken!) zostaje uprowadzony i generalnie ich życie się zmienia. Film jest adaptacją książki -ponoć- opartej na prawdziwych wydarzeniach. Co ciekawe film dostałe słabe recenzje, w których zarzucano Walkenowi słabą grę aktorską, autor książki również obrzucił film krytyką, jednak są ponoć fani tego filmu. Zobaczymy!
Lewiatan, horror z Peterem Wellerem (to ten pierwszy Robocop).
Podwodna stacja zostaje zaatakowana przez jakieś złe coś. Brzmi znajomo? Tak, brzmi bardzo podobnie do wspomnianej wyżej Otchłani, przy czym krytycy zarzucali filmowi wtórność i zerżnięcie pomysłów z Obcego i The Thing.
Za efekty specjalne odpowiedzialny był Stan Winston, który wcześniej pracował przy Aliens, a później przy Jurassic Park.
Do obejrzenia!
Star Trek V przez niektórych określany jest jako najgorszy film z całej serii. Może coś w tym jest, wygrał bowiem Złotą Malinę nie tylko za Najgorszy Film ale za Najgorszego Reżysera i Najgorszego Aktora…te dwie ostatnie statuetki noszą nazwisko Williama Shatnera!
To by było na tyle z roku 1989! Następnym razem przyjrzymy się filmom z 1999, a jest o czym mówić!
…NATOMIAST! Jeśli mielibyśmy przyjrzeć się filmom, które otrzymały Oscara w roku 1989 (czyli tym wypuszczonym w 1988 r.) to musielibyśmy powiedzieć o…Kto wrobił Królika Rogera?
Genialnym filmie, którego dawno nie oglądałem, ale już tupię nóżkami w miejscu na myśl o tym, że będę to mógł puścić córeczkom!
Jeśli uważacie, że ostatni film z Avengersami to najambitniejszy cross-over w historii kina – think again!
Kiedyś wydawało się to bardzo fajne, że Kaczor Donald gra na scenie razem z Kaczorem Duffy’m, dziś po kłótniach na linii Sony-Disney w kwestii zwykłego Spider-Mana, wiem, że twórcy KwKR dokonali po prostu CUDU!
Nominacje za Najlepszy Dźwięk, Najlepszą Scenografię, Najlepsze Zdjęcia, a do tego zwycięskie statuetki za Najlepsze Efekty Specjalne, Najlepszy Montaż i Najlepszy Montaż Dźwięku. Zasłużenie.
Ojciec nerd. Fan szeroko pojętej fantastyki. Od Gandaharu po Trylogię Thrawna. Entuzjasta machania mieczem świetlnym. Korposzczur.