Rojo

Z cyklu, Ojcowie Nerdowie – Patryk „Rojo” Rojewski

Dzisiaj mamy dla Was coś specjalnego – prosto ze świata gier komputerowych. Na nasz apel odpowiedział Youtuber znany przez swych fanów jako Rojson (Patryk Rojewski). Nam jest również znany jako felietonista-ludolog, wariat-filmowiec, integrator-meloman, plastyk-badacz. Jest też oddanym wojownikiem paintballowym. Jest twórcą integracyjnej inicjatywy sportowej PZR (Paintball z Rojem), Projektu T@RCZ@ (obrona gier video) oraz charytatywnej akcji informacyjnej CHTR (Charytatywna Tarcza Roja). Jego największą pasją są gry komputerowe – to właśnie tą pasją dzieli się ze swoimi fanami. Robi to w sposób zdecydowanie niekonwencjonalny oraz kontrowersyjny, ale bardzo skuteczny. My wiemy również, że Rojo jest świetnym Ojcem. Dlatego zaprosiliśmy go do udziału w naszym cyklu wywiadów.

Jesteś ojcem/rodzicem, jesteś nerdem/geekiem (w Polsce traktowane zamiennie…). W jaki sposób wprowadzasz je w swój „nerdowski świat”?

Zaczynam od tego, od czego sam startowałem. Od zabawek stawiających na manualność i wyobraźnię. Klocki Lego, gry planszowe, itp. Korzystając z własnej wiedzy oraz przestrzegając system PEGI, w myśl rozrywki elektronicznej, podobnie jak wyżej. Nacisk kładziony jest na gry wideo wymagające od najmłodszych nie tylko kreatywnego i logicznego myślenia, ale również nauki pisania, mówienia czy liczenia. Gry potrafią bardzo pomóc w rozumieniu socjalizacji pierwotnej dzieci.

Jakie macie wspólne zajęcia, wspólne hobby?

Oprócz tych wymienionych powyżej, są to głównie zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Gra w piłkę, spacery, rolki, huśtawki, itp.

Jakich rad udzieliłbyś młodym rodzicom czy w ogóle rodzicom każdego wieku?

Zrozumieć pasję dziecka i znaleźć w jej obrębie narzędzie dotarcia. Jak pisałem, jest w czym wybierać. W żadnym jednak wypadku nie pozostawiać dziecka samopas. Trzeba stale monitorować w co gra i co ogląda na komputerze czy tablecie.

Co jest wg. Ciebie najistotniejsze (oprócz miłości) w wychowaniu dziecka?

Świadomość ogromu mocy wpływu. Rozumiem przez to dawanie godnego przykładu dziecku czy należytą z nim komunikację.

Gdybyś mógł tu i teraz spotkać się z samym sobą w wersji 12-letniej, to co byście mieli ze sobą wspólnego w kwestii zainteresowań/upodobań? Innymi słowy co jarało 12-letniego Roja, a co jara go dzisiaj?”

To samo. Gry, filmy, seriale, muzyka czy sztuka. Nie chodzi o brak rozwoju, bo w tej materii modyfikacji uległy narzędzia, a o samą ideę trwania w pasji i walki o nią z osobami, które w nią nie wierzą.

Serdecznie dziękujemy Rojowi za udział w naszej akcji. Wiemy, że jest zapracowanym gościem i tym bardziej się cieszymy – za co należy mu się – „serdeczna tarcza” od Nas ! Niżej zamieszczamy link do kanału youtube Roja. Zaglądajcie tam i bawcie się tak dobrze jak my! Pamiętajcie: gry łączą a nie dzielą !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *