Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na twoim niebie!

International Space Station (ISS) okrąża okrąża Ziemię z prędkością 7,66 km/s,  na wysokości ok. 420 km nad Ziemią. Czy to dużo? To +/- odległość z Poznania do Białegostoku w linii prostej. Więc niedużo.

Source: earth.google.com

Garść wiedzy…

Sam kosmos umownie zaczyna się powyżej 100 km n.p.m. Ta umowna granica między atmosferą ziemską, a kosmosem to Linia Kármána.

Ta żółta linia to odległość Szcze.-Berlin.

Ile to 100 km? Pewnie wiesz z własnego doświadczenia, ale tyle co +/- z Poznania do Konina, albo ze Szczecina po Berlin. W linii prostej oczywiście. Uzmysłowiwszy sobie ten fakt, okazuje się że atmosfera Ziemi to bardzo cieniutka bańka wkoło naszej niebieskiej Planety.

Poniżej nagranie naszej ziemi z kamerki HD zamontowanej na ISS. To co widać to akurat Polska. Ten zielony teren niemal na samym początku to Przemkowski Park Krajobrazowy, a nieco dalej na prawo, takie śmieszne kółeczko to  zbiornik odpadów „Żelazny Most” obok Tarnówka.

Czad co?

A wiesz, że ISS możesz zobaczyć gołym okiem na niebie? Stacja ma 108 m. długości, a jednak o odpowiedniej porze dnia możesz zobaczyć jak fajnie świeci i zasuwa nad głową! I nie potrzebujesz do tego absolutnie ŻADNEGO sprzętu, za wyjątkiem może smartphona czy tabletu.

Jak znaleźć ISS nad polskim niebem?

W tym cely przydadzą się dwie aplikacje. Pierwsza to ISS Live Now.

Dzięki niej będziesz wiedzieć nie tylko w którym miejscu nad Ziemią znajduje się ISS, ale kiedy w najbliższych dniach i o której będzie na twoim niebie i czy będzie widoczna!

Dodatkowo aplikacja oferuje obraz NA ŻYWO z kamery HD oraz SD zamontowanych na ISS. To dzięki tej aplikacji nagrałem obraz znad Polski, ale możesz też sobie wygodnie przechwytywać pojedyncze ujęcia. Za dnia wyjdź na dwór, uśmiechnij się szeroko i cyknij sobie fotę!

ISS Live Now czasami włącza automatyczny alert gdy ISS nad nami leci, ale nie polecam na tym polegać, bo zanim włączysz aplikację to stacja wyleci już z naszego nieba. Sprawdź o której ma być nad Polską i samodzielnie ustaw sobie budzik w telefonie np. na 5 minut przed przelotem.

Co prawda w najbliższych dniach ISS będzie przelatywać częściej za dnia (w sam raz do nagrywania Ziemi na żywo), przez co nie będzie widoczna. Nie denerwuj się tym, to jest cykliczne i wkrótce za dnia będzie całkowicie omijać nasz region i zacznie się pojawiać o późniejszych porach, idealnych do obserwacji!

Śledzić ISS można również na stronie nasa.gov, ale umówmy się – nie zawsze siedzimy przed komputerem.

Jestem na dworze, a tu same gwiazdy…

Gdy już staniemy pod gołym niebem i będziemy wypatrywać ISS to teoretycznie ISS Live Now pomoże nam znaleźć stację. Teoretycznie, bo nie jest to zbytnio wygodne w tej apce. W tym celu polecam przełączyć się na drugą, która pomoże w obserwowaniu nieba.

Na androidzie polecam Stellarium. Wersja podstawowa jest darmowa i w pełni ci wystarczy.


Z kolei na iOS polecam Night Sky. Stellarium na appstorze jest płatne (ponad 60 zł), a w celu zlokalizowania ISS równie dobrze posłuży właśnie darmowe Night Sky.


Jeśli dobrze ustawisz swoją lokalizację (wystarczy nazwa miasta) i kompas wewnątrz Stellaris/Night Sky, to łatwo zlokalizujesz ISS.

Co istotne, nie musisz czekać do głębokiej, czarnej nocy by ją dostrzec! Ba! W środku pięknej bezchmurnej nocy nawet jej nie zobaczysz! (…aha, chyba nie muszę dodawać, że zachmurzone niebo nie jest wskazane?) Tak czy siak, ISS leci na tyle nisko, że by ją dostrzec to muszą do niej docierać promienie słoneczne, które się od niej odbiją (a ty ją dzięki temu zobaczysz). Z tego też względu najlepsze pory do podglądania tego cudu techniki to jakoś 1-2 godziny po zachodzie Słońca, lub 1-2 godziny przed jego wschodem.

Można ją pomylić z szybko zasuwającym samolotem, ale jeśli wiesz GDZIE i KIEDY patrzeć, to będziesz wiedzieć że to właśnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna! …a po powrocie do domu, może złóż sobie zestaw LEGO?

Ciekawostka: Obecne plany przewidują wstrzymanie jej użycia w 2030 i rozbicie jej gdzieś w Oceanie Spokojnym w 2031!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *